fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Interpretacje podatkowe

Resort gospodarki usuwa kolejne bariery

Fotorzepa, Laszewski Szymon Szymon Laszewski
Zwrot nadpłaconego VAT w ciągu 30, a nie 60 dni. Zwolnienie pakietów medycznych od PIT. Interpretacje ogólne wydane na wniosek związków
„Rz" dotarła do założeń projektu ustawy ograniczającej bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców. To druga część pakietu opracowanego przez Ministerstwo Gospodarki. 3 marca mija termin zgłaszania wstępnych uwag. A jest co komentować. Bo projekt reformuje nie tylko podatki i prawo pracy, ale także ubezpieczenia społeczne i np. zamówienia publiczne.
Wśród propozycji jest wprowadzenie zwolnienia od PIT dla pakietów medycznych oferowanych przez pracodawców zatrudnionym oraz wydanie rozporządzenia, w którym minister finansów zaniecha poboru podatku, tak aby podatnicy nie ponosili konsekwencji niejasnych przepisów.
– Regulacja powinna zostać zharmonizowana z kodeksem pracy, aby tym zwolnieniem objęte zostały wszystkie osoby zatrudnione u pracodawcy, bez względu na rodzaj umowy – podkreśla Irena Ożóg, partner zarządzający w kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Według niej nie ma uzasadnienia dyskryminacja pracobiorców ze względu na podstawę prawną zatrudnienia. – Każdy pracujący, także na umowie-zlecenie, jeśli firma obejmie go pakietem zdrowotnym, powinien mieć takie same korzyści podatkowe – twierdzi.
Resort gospodarki chce ponadto skrócić okres, w którym fiskus dokonuje zwrotu VAT (z 60 do 30 dni) oraz wprowadzić rozliczenie podatku od importu na zasadach ogólnych. Wszystko po to, by firmy nie płaciły VAT w ciągu dziesięciu dni, ale uiszczały go wraz ze składaną deklaracją do 25. dnia następnego miesiąca.
W planach jest również zmiana przepisów ordynacji podatkowej, która umożliwi organizacjom pracodawców i związkom zawodowym występowanie z wnioskami o wydawanie interpretacji ogólnej prawa podatkowego. Dziś o potrzebie wydania takiej interpretacji decyduje wyłącznie minister finansów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA