fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Generał Jaruzelski z wykładem na AON

Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska
Autor stanu wojennego opowie o zmianach ustrojowych studentom jednej z najważniejszych uczelni wojskowych w kraju
O spotkaniu z gen. Wojciechem Jaruzelskim poinformowało studentów Biuro Karier Akademii Obrony Narodowej (AON). „Dyskusję poprzedzi krótki wykład gen. Jaruzelskiego na temat »Od ustroju do ustroju«.
Liczymy na merytoryczne pytania” – czytamy we wpisie biura w portalu Studenciaon.pl.
Informację o zaproszeniu generała do AON ujawnił portal Wpolityce.pl. Spotkanie odbędzie się 12 stycznia. Rzeczniczka uczelni Monika Lewińska twierdzi, że „to jest inicjatywa studencka”. – Ale zgoda władz uczelni była – mówi. – To nie pierwsza kontrowersyjna postać, którą gościmy. Był u nas m.in. Janusz Korwin-Mikke.
Według Lewińskiej uczelnia na początku 2010 r. zrobiła internetową sondę, pytając studentów, kogo zaprosić. Gen. Jaruzelski ze 188 głosami pokonał m.in. ministrów Radosława Sikorskiego i Władysława Bartoszewskiego oraz generałów Franciszka Gągora (ówczesnego szefa Sztabu Generalnego, który później zginął w katastrofie smoleńskiej) i Romana Polko.
– Wydaje mi się, że to ciekawość młodych ludzi. Mam 38 lat, moi studenci jeszcze mniej. Ich wybór. My możemy się tylko przyglądać – mówi prorektor ds. studenckich Aneta Nowakowska-Krystman. Zaproszenie Jaruzelskiego wiąże z profilem uczelni. Jej zdaniem zaważył też „sentyment, bo nie wiadomo, jak długo generał będzie na tym świecie”: – Był taki fajny komentarz po katastrofie smoleńskiej – zapraszajmy szybko ludzi, bo tak szybko odchodzą.
– Nie jestem zaskoczony – mówi prof. Antoni Dudek, historyk z IPN. – Część polskiej armii wciąż nie widzi różnicy między LWP a WP. Mam nadzieję, że wykład nie zainspiruje sfrustrowanych młodych oficerów do ustanowienia silnej władzy.
AON mieszcząca się w warszawskim Rembertowie powstała w 1990 roku z przekształcenia Akademii Sztabu Generalnego WP im. gen. Karola Świerczewskiego. Kształci wojskowych, ale większość jej studentów to cywile.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA