fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Odliczy tylko właściciel

Tylko podatnik, który wziął kredyt na budowę własnego domu lub nowo wybudowanego mieszkania od gminy czy dewelopera, może odliczyć odsetki od tego kredytu jako ulgę w PIT.
Tak zdecydował dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (sygn. PB I-3/4117/IN-3/US/2007/AR), który utrzymał w mocy postanowienie naczelnika Urzędu Skarbowego w Sieradzu. Podatnik, który zwrócił się do niego z wnioskiem o wiążącą interpretację prawa podatkowego, chciał wiedzieć, czy ma prawo do ulgi odsetkowej z tytułu kupna działki z domem jednorodzinnym w budowie. Dotychczasowi właściciele nie korzystali z ulgi budowlanej, a starosta powiatowy przeniósł decyzję o pozwoleniu na budowę na podatnika i jego żonę. Zdaniem podatnika po otrzymaniu zgody na użytkowanie budowanego budynku w ciągu trzech lat od otrzymania pozwolenia na budowę będzie spełniał kryteria uprawniające do skorzystania z ulgi odsetkowej, o której mowa w art. 26b ustawy o PIT.
Innego zdania są jednak organy podatkowe. W opinii dyrektora IS w Łodzi podatnik zaciągnął kredyt na kupno rozpoczętej budowy domu na rynku wtórnym. "Innymi słowy, dokonano zakupu nakładów poniesionych na budowę budynku mieszkalnego przez poprzedniego inwestora (osobę fizyczną), których nie można utożsamiać z wydatkami poniesionymi przez podatnika na budowę budynku mieszkalnego" - napisał dyrektor IS w Łodzi w uzasadnieniu decyzji.
Podatnik ma miesiąc na zaskarżenie tej decyzji, z 8 marca 2007 r., do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA