fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Krzysztof Kolumb był Polakiem

Krzysztof Kolumb
Wikipedia
Portugalski historyk Manuel Rosa twierdzi, że Krzysztof Kolumb był synem Władysława Warneńczyka. Naukowiec, który badaniom nad życiem Kolumba poświęcił 20 lat, teorię tę opisał w najnowszej książce, o czym donosi brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
Według Rosy, Władysław III nie zginął w bitwie pod Warną w 1444 roku, tylko uciekł na Maderę, gdzie był znany jako Henryk Niemiec i ożenił się z portugalską szlachcianką. Kolumb miał ukrywać swoje pochodzenie, by chronić ojca.
Według oficjalnej wykładni, Kolumb urodził się w Genui w rodzinie tkaczy. Jednak pochodzenie odkrywcy Ameryki było przedmiotem wielu spekulacji - twierdzono, że pochodził z Grecji, Hiszpanii, Francji, Portugalii, a nawet Szkocji. Manuel Rosa utrzymuje jednak, że odkrył prawdę, którą znały dwory królewskie Europy, ale trzymały w tajemnicy.
Zdaniem historyka, dobre urodzenie tłumaczy fakt ożenku Kolumba z portugalską szlachcianką, na co wyraził zgodę król Portugalii. Z kolei znajomość geografii, astronomii, algebry czy kartografii wskazuje na dobre wykształcenie. Rosa dowodzi również, że testament Kolumba, w którym napisano "urodzony w Genui" został sfałszowany 80 lat po śmierci odkrywcy przez pazernych na spadek Włochów. Kolejną wskazówką ma być herb Kolumba podobny do herbu Warneńczyka, a także portret odkrywcy przechowywany w Sewilli, na którym Kolumb ma na rękawie ukrytą koronę.
Jak pisze Daily Telegraph, kolejnym krokiem jest próba dowiedzenia pochodzenia Kolumba poprzez badania DNA. Manuel Rosa twierdzi, że zwrócił się do Krakowa z prośbą o zgodę na pobranie próbki z grobowca Władysława Jagiełły, który miałby być dziadkiem Kolumba.
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA