fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Jeden nietoperz potrafi zjeść 3 tysiące komarów

materiały prasowe
Jan Bończa-Szabłowski
Dzieciom te zwierzęta kojarzą się przede wszystkim z Batmanem. Dorośli przypisują im cechy demoniczne, dlatego nietoperze często pojawiają się w horrorach.
A przecież mają tak wdzięczne nazwy, jak gacek, nocek czy mopek. Są jedynymi ssakami, które potrafią latać. Reagują na ultradźwięki i bez przeszkód przez wiele godzin zwisają głową w dół. W zdecydowanej większości żywią się owadami. Obliczono, że jeden osobnik potrafi w ciągu nocy zjeść... 3 tysiące komarów. W Polsce żyją 24 gatunki nietoperzy. Wszystkie są pod ochroną, bowiem ssakom tym grozi zagłada, i to na całym kontynencie.
W czasie kilkunastu minut autorzy serii przybliżają widzom różne gatunki nietoperzy oraz dzielą się ciekawostkami na ich temat. Poznają bliżej te niezwykłe stworzenia, rozmawiają z naukowcami oraz pomagają w badaniach i akcjach mających na celu ochronę gatunku.
Ukazują też metody „samoobrony” tych tajemniczych zwierząt. Na szczególną uwagę zasługują zdjęcia z podziemnych korytarzy, jaskiń i bunkrów – miejsc, w których gromadzą się nietoperze.
W naszym kraju ich największe populacje występują w Międzyrzeckim Rejonie Umocnień (co roku przeprowadza się tam międzynarodową akcję monitoringu nietoperzy), kościele w Kiszewie, a także Batmanówce, czyli szkole podstawowej we wsi Kopanki, która ocalała tylko dzięki temu, że będące pod ochroną nietoperze zamieszkały na jej strychu.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA