fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Prezydenci i mistrz krzyżacki na polu bitwy

W uroczystościach wzięli udział obok Bronisława Komorowskiego prezydenci Litwy, Mołdawii, Rumunii, przewodniczący Parlamentu Europejskiego i wielki mistrz zakonu krzyżackiego
Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski
Zwycięstwo ma smak niezwykły, pamięta się ten smak przez wieki – mówił Bronisław Komorowski podczas obchodów rocznicy wiktorii grunwaldzkiej
Na polach grunwaldzkich obok polskiego prezydenta elekta stanęli wczoraj prezydenci Litwy, Mołdawii i Rumunii. Byli również przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek i wielki mistrz zakonu krzyżackiego bp Bruno Platter.
– Chcąc wiedzieć, dokąd idziemy, musimy wiedzieć, skąd przychodzimy – podkreślił w przemówieniu Bronisław Komorowski. – Zwycięstwo ma smak niezwykły, pamięta się ten smak przez wieki, przez całe pokolenia. I tak powinno być.
Prezydent elekt podkreślił, że historię można i trzeba na nowo przeżyć, na nowo przemyśleć, a przeszłość jest ważna, gdy prowadzi do refleksji o dniu dzisiejszym, o przyszłości.
– Zwycięstwo to przypomina nam, jak wiele można osiągnąć, gdy jesteśmy razem, nie tylko Polacy i Litwini, mam na myśli wszystkich, którzy przed sześciuset laty pomogli nam na drodze do zwycięstwa – mówiła z kolei prezydent Litwy Dalia Grybauskaite i podkreślała znaczenie bitwy z 1410 r.: – Zwycięstwo to zatrzymało ponadstuletnią agresję skierowaną na cały nasz region.
Bp Platter przyznał, że z przyjemnością bierze udział w uroczystościach rocznicowych, ponieważ w tym roku chodzi o wspólną europejską przyszłość, wzajemny szacunek i przyjaźń.
– Konfrontacja na miecze i broń ustępuje miejsca dialogowi i transgranicznym spotkaniom – powiedział wielki mistrz zakonu krzyżackiego, przypominając, że w bitwie pod Wiedniem (1683 r.) Krzyżacy walczyli przeciw Turkom ramię w ramię z wojskami Jana III Sobieskiego, a sam król był dziadkiem jednego z wielkich mistrzów krzyżackich.
Goście zgromadzeni na polach grunwaldzkich mieli okazję obejrzeć pokaz walk rycerskich w wykonaniu Teatru Historycznego Chorągwi Komturstwa Gniewskiego – konną potyczkę rycerzy zakonu krzyżackiego z rycerzami polskimi i litewskimi. Pod Grunwaldem przedefilowały też wojska polskie i litewskie. Wojskowy chór odśpiewał “Bogurodzicę”, którą w 1410 r. śpiewali rycerze, ruszając do boju. Odegrano też hymny narodowe Polski i Litwy, a prezydenci złożyli kwiaty pod pomnikiem Zwycięstwa Grunwaldzkiego.
Wieczorem w Malborku Komorowski z m.in. bp Platterem obejrzał okolicznościowe widowisko muzyczne.
Imprezy z okazji 600. rocznicy zwycięstwa nad Krzyżakami potrwają do niedzieli. Jutro na polach grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA