fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Megaemisja Polkomtelu

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Operator sieci Plus chce wyemitować obligacje warte pięć razy więcej, niż zapowiadał
Na 1 mld euro (4 mld zł) opiewa wartość euroobligacji, które zamierza sprzedać Polkomtel. To największy z dwóch programów emisji papierów dłużnych, które operator sieci Plus przygotował w tym roku.
Niedawno banki poinformowały, że podpisały z nim program obligacji złotowych o wartości 1 mld. Jarosław Bauc, prezes Polkomtelu, tłumaczył wówczas, że spółka od dawna dysponowała programem obligacji na taką kwotę, wykorzystała niewielką jego część i w tym roku podpisała nową umowę dającą możliwość finansowania w kolejnych latach. – Nie mamy sprecyzowanych planów wykorzystania tego miliarda – zastrzegał Bauc.
Euroobligacji Polkomtel od lat nie emitował. Wczoraj nikt w firmie nie chciał komentować przygotowywanej oferty. Ustaliliśmy jedynie, że ostateczna decyzja o plasowaniu euroobligacji jeszcze nie zapadła.
Zapewne dlatego w prospekcie nie ma jeszcze szczegółowych warunków obligacji. Podano tylko, że program ma charakter średnioterminowy oraz że euroobligacje Polkomtelu mogą być notowane na giełdzie w Luksemburgu.
„Emitent będzie wykorzystywał wpływy netto z emisji każdej serii obligacji na ogólne cele korporacyjne, włączając w to refinansowanie dotychczasowego zadłużenia, lub w inny sposób, określony w Warunkach Końcowych” – można przeczytać w prospekcie.
Choć Plus nie precyzuje, w co chce zainwestować pieniądze z emisji euroobligacji, to w dokumencie można znaleźć skrótowo potraktowany opis jego strategii. Jeden z jej punktów mówi, że aby się rozwijać, poszerzyć portfel usług oraz jakość ich świadczenia, Polkomtel nie wyklucza tworzenia, współtworzenia czy przejmowania spółek zarówno w kraju, jak i w regionie.
Michał Marczak, analityk DI BRE Banku, podkreśla, że przejęcia to jedyne racjonalne uzasadnienie dla tak dużej emisji. Wskazuje – podobnie jak inni analitycy – że w Polsce operator mógłby kupić Telefonię Dialog (własność KGHM) czy Exatela (kontrolowany przez PGE). Na te firmy nie potrzebuje jednak aż miliarda euro. Chyba że spółka potrzebuje pieniędzy na kupno Playa. „Przeanalizujemy sens takiego przejęcia, gdy faktycznie pojawi się taka możliwość” – mówił „Rz” Jarosław Bauc, pytany, czy Polkomtel jest zainteresowany Playem.
W prospekcie Polkomtel ujawnia też niektóre z planów. Spółka zamierza wprowadzić usługę dostępu do Internetu w oparciu o sieć partnerską (tzw. BSA). Wciąż ma też opcję kupna reszty akcji dilera Liberty Poland za 57,4 mln zł. Wynagrodzenie zarządu spółki wzrosło w ubiegłym roku do 14,6 mln zł z 11 mln zł rok wcześniej.
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=u.zielinska@rp.pl]u.zielinska@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA