fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Warto być informatykiem

copyright PhotoXpress.com
Średnia miesięczna płaca w branży IT, jak wynika z badań firmy IT Kontrakt (zajmuje się outsourcingiem informatyków) przekracza już 9,8 tys. zł brutto, czyli 58,7 zł za godzinę
Najwięcej, co może budzić pewne zdziwienie, zarabiają specjaliści realizujący projekty w administracji publicznej. Średnie wynagrodzenie wynosi 11,7 tys. zł. Nieźle informatykom płacą też firmy telekomunikacyjne (10,7 tys. zł). Na szarym końcu są firmy farmaceutyczne (8,2 tys. zł).
W jakich miastach [link=http://kariera.pl]informatycy[/link] powinni szukać pracy? – Oczywiście w Warszawie. W stolicy mogą liczyć na pensję rzędu 11,5 tys. zł. Pozostałe duże miasta, jak Kraków czy Poznań, zostają daleko w tyle. W obu średnie wynagrodzenie wynosi 8,5 tys. zł. Na szarym końcu jest Wrocław z pensją rzędu „ledwie” 6,2 tys. zł.
Raport IT Kontakt pokazuje, że w branży informatycznej warto podnosić swoje kwalifikacje. – Zarobki uzależnione są od doświadczenia, zajmowanego stanowiska oraz miejsca pracy - zauważa Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt. Wykonując najprostsze prace, np. testując oprogramowanie, można liczyć tylko lub aż na 6,5 tys. zł miesięcznie. Projektant zarabia już średnio na 11,6 tys. zł, administrator na 11,7 tys. zł a kierownik projektu inkasuje już 12,8 tys. zł. Absolutną elitą pozostają administratorzy systemów. Niektórzy z nich, pracujący w Warszawie, inkasują co miesiąc nawet 30 tys. zł. Na drugim biegunie są programiści Java z Wrocławia, którzy mogą zarobić do 2,4 tys. zł.
Według przedstawicieli IT Kontakt, informatycy są i będą jedną z najlepiej opłacanych grup zawodowych w Polsce. Co więcej ich przyszłość kształtuje się jeszcze bardziej optymistycznie. - Pierwsze miesiące tego roku pozwalają nam szacować, że wzrost zapotrzebowania na kadrę IT może wzrosnąć nawet 50 proc., a co za tym idzie wzrosną również płace – podsumowuje Smela.
[ramka][b] [link=http://kariera.pl/praca]Ogłoszenia o pracę[/link] - zobacz i znajdź najlepszą opcję[/b][/ramka]
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA