fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Pomnik klęski Napoleona

Przejście wojsk Napoleona przez Berezynę w 1812r., mal. January Suchodolski, 1866
Muzeum Narodowe w Poznaniu
W stolicy Rosji powstanie muzeum upamiętniające klęskę wojsk napoleońskich w 1812 roku. Jego otwarcie nastąpi za dwa lata, w 200. rocznicę tego wydarzenia.
W czerwcu 1812 roku Cesarz Francuzów rozpoczął inwazję na Rosję, we wrześniu wkroczył do opustoszałej Moskwy, ale już w październiku rozpoczął się tragiczny w skutkach odwrót napoleońskiej armii. W listopadzie została ona unicestwiona.
Władze rosyjskie przeznaczają na placówkę upamiętniającą to zwycięstwo, jedno z najbardziej spektakularnych w dziejach, 2,4 mld rubli czyli około 60 mln euro.
Muzeum dorówna standardem najlepszym muzeom światowym. Dzięki wielkiej liczbie oryginalnych eksponatów z epoki (między innymi armaty, karabiny, kuchnie polowe, lunety, cyrkle i linijki artyleryjskie ułatwiające celowanie, chronometry, ołówki, łopaty saperskie, metalowe manierki, mundury itp.) będzie to wspaniała ekspozycja techniki z początku XIX stulecia, poziomu produkcji ówczesnych fabryk i manufaktur, rosyjskich i francuskich. W powstającym muzeum znajdą się zabytki specjalnie gromadzone przez lata pod kątem tej ekspozycji. Do nowego muzeum trafią także eksponaty nigdy wcześniej nie wystawiane na widok publiczny, magazynowane w podziemiach muzeum historycznego na Placu Czerwonym w Moskwie.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA