fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mniejszości

Borys broni szefa rozgłośni nadającej na Białoruś

Andżelika Borys
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Szefowa Związku Polaków na Białorusi wsparła protest przeciwko odwołaniu dyrektora Polskiego Radia dla Zagranicy Andrzeja Rybałta
Andżelika Borys wysłała list do prezesa Polskiego Radia Jarosława Hasińskiego oraz do marszałka Senatu Bogdana Borusewicza, w którym wyraża swoje zdziwienie i zaniepokojenie z powodu odwołania dyrektora.
„Pomysłodawcą audycji dla Polaków na Białorusi był dyrektor Polskiego Radia dla Zagranicy red. Andrzej Rybałt. On to również wypracował możliwość nadawania ich na tereytorium Białorusi, czyniąc z Polskiego Radia jedynego de facto wśród krajów Unii Europejskiej nadawcę emitującego na Białoruś na falach ultrakrótkich w popularnych stacjach radiowych” – pisze Borys.
Przeciwko odwołaniu dyrektora protestują też dziennikarze rozgłośni. „Pan Andrzej Rybałt został dyrektorem Polskiego Radia dla Zagranicy nie z politycznego nadania, ale wywodzi się z naszego zespołu i jak nikt inny doskonale zna potrzeby Polskiego Radia dla Zagranicy oraz naszych słuchaczy. Dzięki Jego wytężonej pracy Polskie Radio dla Zagranicy stało się liczącym się i opiniotwórczym medium, szczególnie na Wschodzie, co ma niebagatelne znaczenie we wspieraniu polskiej polityki wschodniej” – napisali w czwartym liście do zarządu.
W piątek wysłali kolejne pismo, w którym wyrażają sprzeciw wobec powołania na miejsce Rybałta Marka Cajznera. – Obawiamy się, że przychodzi on tylko po to, by zlikwidować naszą rozgłośnię – mówi „Rz” jeden z dziennikarzy.
Wśród pracowników rozgłośni dominuje przekonanie, że rządząca radiem ekipa związana z SLD odwołała Rybałta, bo przywiązywał dużą wagę do rozwoju rozgłośni na Białorusi, Ukrainie i w Rosji. Sam Rybałt niechętnie komentuje sprawę. – Na moje pytanie o powody odwołania usłyszałem jedynie, że zarząd utracił zaufanie do mojej osoby – mówi „Rz”.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA