fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Styl życia

Oswajanie chrząszcza

ROL
Kraj Kwitnącej Wiśni to region wielkich kontrastów, w którym przeludnione miasta sąsiadują z obszarami nieskażonej cywilizacją natury
Przyrodnicze cuda Japonii pokazuje w filmie Steve Backshall – brytyjski podróżnik, przyrodnik i badacz. Na wyspie Hokkaido, w krainie śniegu i lodu, odnajduje żurawie, ptaki najbardziej poważane przez Japończyków jako symbol wierności i piękna.
Ich niezwykły taniec przyciąga dziesiątki obserwatorów, gotowych na poranne wstawanie i mroźną temperaturę. Na półwyspie Shiritoko żyją jelenie sika, niedźwiedzie, bieliki olbrzymie, których skrzydła mają rozpiętość dwóch i pół metra.
Hokkaido to nie tylko surowy klimat i niskie temperatury, ale i gorące źródła. Można zażyć przyjemnej kąpieli, mając przed oczami pejzaż ośnieżonych gór i zamarzniętego jeziora, na którym z zabawnym poślizgiem lądują całe stada łabędzi. Za skarb narodowy Japonii uważane są salamandry olbrzymie, wielkie płazy otoczone szczególną opieką.
Pojawiły się na Ziemi długo przed dinozaurami. Specjalnie dla nich buduje się dziś w ścianach kanałów sztuczne nory, by mogły czuć się bezpiecznie. Mają metr długości, żyją kilkadziesiąt lat i jedzą wszystko, nawet parówki. Między palcami nie mają błony pławnej, bo siłę napędową zapewnia im wiosłowaty ogon. Łapy służą jedynie do odpychania się od dna. Gdy bronią się przed wrogiem, wydzielają bardzo silną i nieprzyjemną woń.
Dumą Japonii jest także największy na świecie targ rybny Tsukijii w Tokio, na którym sprzedaje się 17 procent wszystkich poławianych na Ziemi ryb. W wielkich halach leżą ogromne tuńczyki, cenione z uwagi na czerwone, ale delikatne mięso. Rozmaitość proponowanych na targu owoców morza przyprawić może o zawrót głowy, chociaż prowokuje pytanie – na jak długo wystarczy tych skarbów kulinarnych przy tak intensywnej eksploatacji mórz.
Z drugiej strony – w tamtejszej kulturze natura traktowana jest wyjątkowo. Shintoistyczne świątynie są wyrazem czci dla przyrody.
Japończycy wierzą, że góry i drzewa mają dusze. W swoich maleńkich mieszkaniach nie mają warunków, by hodować zwierzęta takie jak psy i koty. Dlatego tamtejsze sklepy zoologiczne oferują drobniejszych przyjaciół – na przykład... żuki. Zdolna do rozrodu para chrząszczy herkulesa, najpopularniejszych i najbardziej cenionych owadów trzymanych tu w domu, kosztuje około 120 funtów.
Dzikie zakątki Japonii
10.00 | TVP 2 | niedziela
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA