fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Literatura

Grażyna, Paweł i Tadeusz w antykwariacie przy Wspólne
Fotorzepa, Robert Gardziński Robert Gardziński
Od trzech pokoleń Troszkiewiczowie prowadzą w Warszawie antykwariaty. Adresy zmieniali często. Najsilniej w historię rodziny wpisała się ulica Wspólna.
Jasne wnętrze wypełniają regały pełne książek. Wśród stonowanych, brązowawych kolorów ich grzbietów sporadycznie zdarza się barwne, nowsze wydanie. Gości wita czujne spojrzenie Pana Tadeusza. – To on jest naszym szefem. Przyznam, że właściwszym imieniem byłoby Behemot – mówi Grażyna Troszkiewicz.
Czarny kocur czuje się w Antykwariacie Troszkiewiczów jak we własnym królestwie. On, książki i właściciele – wszyscy razem sprawiają, że niewielki lokal przy ulicy Wspólnej jest wyjątkowy.
[srodtytul] Dzieciństwo literackie[/srodtytul]
To najstarszy nieprzerwanie działający w Warszawie antykwariat. Obecny właściciel Paweł Troszkiewicz, mąż Grażyny, jest wnukiem założycieli. – Pierwszy antykwariat otworzył brat mojego dziadka Filip Troszkiewicz – wspomina pan Paweł. Lokal w Alejach Jerozolimskich zabrała wojna.
– Żadna z książek nie przetrwała, choć zasób antykwaryczny był niewielki. Większość tytułów stanowiły wówczas nowe pozycje – wyjaśnia Troszkiewicz. Jeszcze w czasie trwania walk rodzina próbowała uruchomić kolejny antykwariat – tym razem przy Kruczej. Udało się to rok później i w innym miejscu.
– Dziadek z ojcem odgruzowali sklep przy Marszałkowskiej. Dogadali się z właścicielem kamienicy, że będą mogli tam założyć księgarnię – wspomina Paweł, który był na tyle częstym gościem tego miejsca, że może powiedzieć, iż się w nim wychował.
[link=http://www.zyciewarszawy.pl/artykul/449374_Krolestwo_Pana_Tadeusza_.html]Czytaj więcej w Życiu Warszawy[/link]
Źródło: Życie Warszawy
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA