fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Jeszcze przez dwa lata bezrobocie nie będzie spadać

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
Bezrobocie w Polsce nie zacznie spadać przed końcem 2012 roku – wynika z rządowej aktualizacji programu konwergencji
W programie rząd zapisał, że bezrobocie liczone według metodologii BAEL (czyli tak jak w całej Europie) pod koniec tego roku wyniesie 9,2 proc., a pod koniec przyszłego 9,3 proc. Zacznie powoli spadać dopiero w 2012, by pod koniec tego roku wrócić do poziomu 8,9 proc., czyli dokładnie takiego jak dwa miesiące temu.
– Prognozy zapisane w programie konwergencji muszą być jak najbardziej konserwatywne, czyli pesymistyczne – tłumaczy Mateusz Walewski, ekonomista fundacji CASE. Sam prognozuje, że bezrobocie powinno się ustabilizować, czyli w zależności od pory roku raz będzie się nieco zmniejszało, raz podnosiło.
Mateusz Walewski przyznaje, że trudno jest przewidzieć, jak będzie wyglądała sytuacja na [link=http://kariera.pl]rynku pracy[/link] w przyszłym roku. – Jeśli ożywienie gospodarcze w świecie okaże się trwałe, to bezrobocie powinno zacząć spadać, jeśli nie – może nadal rosnąć.
[wyimek][b]12,8 proc.[/b] wynosiła w styczniu stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce[/wyimek]
Podobnie uważa minister Michał Boni, szef Komitetu Stałego RM: - To są konserwatywne założenia. Przy takich analizach makroekonomicznych uwzględnia się też dane i sytuacje z poprzednich kryzysów, czyli z tego, co działo się na rynku pracy na początku dekady – mówi. Jego zdaniem bezrobocie ustabilizuje się w przyszłym roku, czyli nie powinno już rosnąć.
Ekonomiści przyznają, że najwięcej problemów ze znalezieniem pracy mogą mieć młodzi ludzie, szczególnie bez doświadczenia zawodowego. – Przedsiębiorcy, gdy zaczną zatrudniać, to najpierw będą szukali pracowników już doświadczonych, tak by nie tracić pieniędzy na [link=http://szkolenia.rp.pl]szkolenia[/link] – zauważa Adam Czerniak, ekonomista Invest Banku.
– Nie powinniśmy liczyć na to, że szybko uda się nam wrócić do jednocyfrowego poziomu bezrobocia rejestrowanego – podkreśla prof. Elżbieta Kryńska z Uniwersytetu Łódzkiego.
Ministerstwo Pracy prognozuje, że w lutym stopa bezrobocia rejestrowanego może przekroczyć 13 proc. (obecnie to 12,8 proc).
[link=http://kariera.pl/praca/oferty_pracy/1] Szukasz pracy? Przejrzyj najnowsze oferty[/link]
Źródło: Rzeczpospolita OnLine
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA