fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Zmiany w kredytach dla właścicieli kamienic

Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński
Z rządowej dopłaty będą korzystali właściciele, którzy nie zaciągnęli kredytów na remont kamienicy
To propozycje zawarte w rządowym projekcie nowelizacji [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=292837]ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów[/link]. Dziś pierwsze jego czytanie. Obecnie ustawa przewiduje dopłaty do bankowego kredytu na remonty i termomodernizację dla właścicieli kamienic (tj. premię kompensacyjną), którzy mają jeszcze lokatorów tzw. kwaterunkowych. Premia ma być dla nich swoistą rekompensatą za ograniczanie przez długie lata podwyżek czynszów (ale niejedyną). Przygotowanie tej ustawy wymusił Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Wydał orzeczenie w sprawie Marii Hutten-Czapskiej. Stwierdził w nim, że wieloletnie ograniczenia podwyżek czynszów w prywatnych kamienicach naruszają konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności. Sprawa przez Strasburg została potraktowana pilotażowo – od jej rozstrzygnięcia zależą losy pozostałych skarg, które trafiły do Trybunału, a jest ich 18.
Do tej pory jednak zainteresowanie premią kompensacyjną było praktycznie żadne. Z tego powodu rząd chce zmienić przepisy i zachęcić właścicieli do korzystania z premii.
Projekt przewiduje, że [b]z premii kompensacyjnej będą mogli skorzystać także ci, którzy przeprowadzili remont, ale nie pokrywali go z kredytu bankowego, tylko z innych środków, np. mieli własne pieniądze lub zaciągnęli pożyczkę.[/b] W takim wypadku wniosek o przyznanie premii będzie się składało do Banku Gospodarstwa Krajowego.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA