fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Euro 2012

Euro tuż za rogiem, czyli pierwszy test gospodarza

ROL
Warszawa sprawdzi, jak czuje się w świetle kamer jako stolica futbolu. Losowanie grup eliminacji Euro 2012 w Sali Kongresowej w niedzielę o 12. Transmisja w TVP 1
Kiedy gospodarze turnieju w 2008 roku organizowali losowanie grup finałowych, zaprosili gości do szwajcarskiej Lucerny. 61-tysięczne miasto skomunikowane jest z lotniskiem w Zurychu szybkim pociągiem, a miejsc w pięciogwiazdkowych hotelach wystarczyło bez problemu.
Gościć losowanie eliminacji mistrzostw Europy w 2012 roku chciało kilka miast, ale tylko Warszawa spełniała wszystkie wymogi.
– Mamy gości z ponad 50 krajów, ci reprezentujący Kazachstan lecą najpierw do Moskwy, później do Frankfurtu i dopiero do Warszawy. Nie mogliśmy wybrać mniejszego miasta niż stolica – tłumaczy Adam Olkowicz, dyrektor Euro 2012 w Polsce.
Goście zamieszkają w pięciu hotelach położonych tak blisko Sali Kongresowej, że w przypadku korków czy załamania pogody będą mogli dotrzeć na miejsce pieszo. Ruch w okolicy Pałacu Kultury i Nauki będzie ograniczony.
To, co dla polskich kibiców było do tej pory zapachem wielkiego futbolu, obrazkiem z telewizji, pojawiło się teraz tuż za rogiem. Niedaleko miejsca, gdzie pół roku temu odbijano hale KDT, rządzi teraz UEFA. Apartament w Mariotcie zajmuje od piątku Michel Platini. W sobotę spotka się ze wszystkimi gośćmi na kolacji w auli politechniki.
W ostatnich dniach przed losowaniem w okolicy Sali Kongresowej trudno było nawet usłyszeć język polski. UEFA ma swój plan, swoich zarządzających, nasze firmy są tylko podwykonawcami.
– Sala Kongresowa jest wynajęta od początku lutego. My dajemy tylko miejsce, nie organizujemy losowania – tłumaczy Olkowicz. Na drodze prowadzącej z lotniska od tygodnia wiszą flagi Polski, Ukrainy i Euro 2012. Pałac Kultury udekorowano od strony głównego wejścia, od ulicy Marszałkowskiej.
W piątek pracowały już centra akredytacyjne, kończono przygotowanie dziesięciu sal konferencyjnych i 260 miejsc pracy dla dziennikarzy.
Losowanie poprowadzą Piotr Sobczyński z TVP i Maria Jefrosinina z telewizji NTU. 51 drużyn, które wystartują w eliminacjach, trafi do dziewięciu grup. W pierwszym koszyku (z sześciu) znalazły się Hiszpania, Niemcy, Holandia, Włochy, Anglia, Chorwacja, Portugalia, Francja i Rosja. Szefowie niemieckiej federacji mają w Warszawie spróbować zakończyć kłótnię z trenerem Joachimem Loewem i Oliverem Bierhoffem o premie w nowym kontrakcie, a Fabio Capello przemówi w sprawie Johna Terry’ego. Ale o losowaniu pewnie też coś powie.
[i] masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[mail=m.kolodziejczyk@rp.pl]m.kolodziejczyk@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA