fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Kilka funkcji może oznaczać wyższy dodatek

Fotorzepa, Seweryn Sołtys Seweryn Sołtys
O 10 do 50 proc. mogą wzrosnąć od 1 stycznia dodatki dla funkcyjnych sędziów i prokuratorów
Rozporządzenia przewidujące możliwość kolejnej podwyżki dla obu profesji weszło w życie wraz z nowym rokiem. Wyższe dodatki obowiązują wprawdzie od maja 2009 r., ale pojawia się kolejna możliwość ich podwyższenia. Dodatki zostały określone przy zastosowaniu mnożników podstawy ustalenia zasadniczego wynagrodzenia sędziego, czyli przeciętnego wynagrodzenia w drugim kwartale roku poprzedniego, ogłaszanego Monitorze Polskim przez Główny Urząd Statystyczny. Jednocześnie mnożniki określono poprzez wskazanie ich minimalnej i maksymalnej wysokości. Tylko dla funkcji rzecznika dyscyplinarnego wprowadzono jeden mnożnik.
Wysokość dodatku zależy od: rodzaju funkcji, liczby stanowisk sędziowskich, asesorskich i referendarskich w danej jednostce organizacyjnej lub zakresu związanych z funkcją obowiązków.
I tak, na samej górze tabeli sędziowskiej znalazł się sędzia delegowany do pełnienia obowiązków podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – mnożnik od 0,4 do 1,1, a na dole sędzia wizytujący zakłady dla nieletnich i zakłady leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi – od 0,15 do 0,35. I odpowiednio dla prokuratorów: zastępcy prokuratora generalnego – 0,4 – 1,1 a kierownik działu w prokuraturze rejonowej – 0,15 – 0,35.
Sędzia i prokurator łączący kilka funkcji będzie pobierać ten spośród przysługujących dodatków, który został ustalony w najwyższej kwocie, podwyższony o 10 – 50 proc.
Podwyższenie dodatku nastąpi po każdym istotnym zwiększeniu zakresu obowiązków sędziego wynikającym z łączonych funkcji.
[i]Podstawa prawna:
- dwa rozporządzenia w sprawie dodatków funkcyjnych przysługujących sędziom i prokuratorom ([link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=316785]DzU 104, poz. 866[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=321964]DzU nr 133, poz. 1099[/link]) . [/i]
[ramka][b] [link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2010/01/06/sedzia-funkcyjny-dostanie-wyzszy-dodatek/]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA