fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Cywilizacja

Najstarsza parafia na Korsyce

Na śródziemnomorskiej wyspie odkryto unikalny zespół trzech wczesnochrześcijańskich kościołów z VI wieku
Mer miasteczka Propriano grał z przyjaciółmi w bule (petanque). Dzieci towarzyszące dorosłym bawiły się obok placu gry i znalazły monety z czasów rzymskich. Ojcowie miasteczka zawiadomili o tym INRAP (Institut National de Recherches Archeologiques Preventives). Na miejscu zjawiła się ekipa pod kierunkiem dr. Philippe Chapona i odkryła rzymską willę oraz fundamenty kościołów.
Archeolodzy znaleźli fundamenty trzech świątyń. Fundamenty nawy trzeciej świątyni lokują się wewnątrz fundamentów nawy drugiego kościoła. Dlaczego nie wykorzystano starych fundamentów?
Zdaniem prof. Daniela Istrii z CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) kościół w Propriano to najstarsza znana chrześcijańska świątynia na wyspie. Naukowcy nie sądzili, że chrześcijaństwo pojawiło się tam tak wcześnie. Wiarę przynieśli chrześcijanie wyparci z północnej Afryki przez plemiona Wandalów. Jeden z listów papieża Grzegorza Wielkiego (540 – 604) wspomina o tym, że uchodzący z północnej Afryki kapłan założył na Korsyce biskupstwo Sagone i Aleria. Dlatego prof. Daniel Istria nie wyklucza, że Propriano jest pierwszą korsykańską parafią, zresztą mającą się źle. Ludność tubylcza nie kwapiła się z przyjmowaniem nowej wiary, dlatego trzeci zbudowany w Propriano kościół był mniejszy, nie było dla kogo wznosić okazałej budowli, nowi wierni nie przybywali, a starzy, przybyli z Afryki, wymierali.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA