fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PGNiG myśli, co zrobić z gazem

Michał Szubski, prezes PGNiG
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Za pięć lat spółka będzie mieć za dużo gazu. Zamierza zwiększyć popyt, budując elektrownie
PGNiG liczy, że w latach 2015 – 2016 popyt na gaz w kraju będzie przynajmniej o 15 proc. większy. Zapotrzebowanie ma wzrosnąć przede wszystkim dzięki budowie bloków energetycznych opalanych tym paliwem. – Biorąc pod uwagę plany poszczególnych firm oraz nasze, szacujemy, że do 2016 r. mogą powstać elektrownie gazowe o mocy 2 tys. megawatów, które będą potrzebować ok. 2 mld m sześc. gazu rocznie – tłumaczy „Rz” dyrektor departamentu strategii koncernu Tomasz Karaś.
Te przewidywania się spełnią, jeśli dojdą do skutku projekty nie tylko koncernów energetycznych (zapowiadane m.in. przez Tauron, gdańską Energę oraz czeski CEZ), ale też takie, które mają firmy do tej pory niekojarzone z energetyką, np. PKN Orlen.
Dla PGNiG rozwój elektrowni gazowych w Polsce ma szczególne znaczenie, bo od 2015 r. spółka będzie miała nadmiar tego surowca. Powody są dwa. Pierwszy to nowa, bliska sfinalizowania długoletnia umowa z rosyjskim Gazpromem, która przewiduje zwiększony, i to znacznie, import surowca rosyjskiego (z 7,5 mld do 10,3 mld m sześc. rocznie). Drugi powód to fakt, że w 2014 r., po zakończeniu budowy gazoportu, na polskim rynku pojawi się paliwo z Kataru. Zatem PGNiG będzie w 2015 r. sprowadzać z zagranicy ok. 13 mld m sześc. surowca i wydobywać z polskich złóż ok. 4,5 mld m sześc. Obecnie zapotrzebowanie w kraju wynosi poniżej 14 mld m sześc.
Energetyka daje szansę na zagospodarowanie nadwyżek gazu, których eksport będzie bardzo trudny choćby ze względu na to, że po 2012 r. do granicy niemieckiej będzie docierało ok. 30 mld m sześc. gazu rocznie nowym gazociągiem Nord Stream przez Bałtyk.
W rozwoju energetyki gazowej PGNiG ma poważnego sojusznika, jakim jest rząd i jego strategia „Polityka energetyczna do 2030 r.”. W dokumencie przewidziano wzrost udziału energii z gazu w krajowym bilansie ze względu na wymagania unijne dotyczące ochrony środowiska (obniżenia emisji dwutlenku węgla). Ale choć elektrownie gazowe są tanie w budowie – ok. 700, 800 tys. euro za megawat mocy – i mogą powstać szybciej od węglowych, bo praktycznie w ciągu trzech lat, to jednak koszty produkcji prądu, a więc i jego cena, są wysokie.
[wyimek]800 tys. euro kosztuje 1 megawat mocyw elektrowni gazowej[/wyimek]
Obecnie za najbardziej pewne w realizacji projekty gazowo-energetyczne można uznać te, w których uczestniczy samo PGNiG. Chodzi o nowy blok w elektrowni Stalowa Wola o mocy ponad 400 megawatów za ok. 1,2 – 1,3 mld zł. Koncern ma zamiar wybudować go wspólnie z grupą Tauron. I – jak wynika z informacji „Rz” – obie firmy podpiszą w najbliższych dniach umowę w sprawie powołania spółki, która przygotuje inwestycję i będzie za nią odpowiadać. Budowa może się rozpocząć w 2011 r. i potrwa około trzech lat. W I kw. 2010 r. PGNiG może zawrzeć podobną umowę z grupą Lotos i Energą w sprawie realizacji bloku o mocy 240 megawatów. Koszt to ok. 700 – 800 mln zł.
O budowie bloku gazowego w elektrowni w Skawinie mówi CEZ, ale jego przedstawiciele na razie tylko wstępnie pytali w PGNiG o możliwości dostawy paliwa. Nie ma pewności, kiedy swoje plany budowy elektrowni gazowych zrealizuje PKN Orlen. Jak przyznał prezes spółki Jacek Krawiec, koncern prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami z branży energetycznej. Wśród nich jest GDF Suez. PKN rozważa budowę dwóch dużych bloków w rejonie Płocka i Włocławka za 2,4 – 2,6 mld zł, ale budowa nie ruszy wcześniej niż w 2012 r.
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki
[mail=a.lakoma@rp.pl]a.lakoma@rp.pl[/mail]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA