fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Media i internet

Brak ustaw i rozporządzeń utrudnia cyfryzację telewizji

Magdalena Lemańska
Wczorajsze posiedzenie sejmowych komisji nie dało nadawcom nadziei na szybkie rozwiązanie problemu z wdrażaniem cyfrowej telewizji naziemnej
Posłowie zrzeszeni w sejmowych komisjach Infrastruktury oraz Kultury i Środków Przekazu wysłuchali wczoraj informacji o problemach z wdrażaniem usługi. Nie doszli jednak do żadnych konkluzji.
Oprócz rozporządzenia ministra infrastruktury, które precyzuje parametry techniczne odbiorników cyfrowej telewizji naziemnej, żadna z koniecznych zmian w prawie nie została wprowadzona w życie. Projekt planu wdrażania cyfrowej telewizji naziemnej wciąż przechodzi ścieżkę legislacyjną, która ma się zakończyć nadaniem mu statusu uchwały Rady Ministrów.
– Dokument jest już po konsultacjach społecznych i międzyresortowych, teraz skierowany jest do Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności – mówiła Agnieszka Zaborowska z resortu infrastruktury. Załącznikiem do planu są założenia do ustawy, bez której nie da się zakończyć cyfryzacji.
– Problemy z wdrożeniem cyfrowej telewizji nie wynikają z tego, że jesteśmy źle przygotowani do tego procesu technicznie. Nie jesteśmy do niego przygotowani legislacyjnie. Apeluję o przerwanie posiedzenia do czasu, aż plan cyfryzacyjny zostanie przyjęty przez Radę Ministrów, i wtedy będziemy mieli o czym rozmawiać – mówiła Elżbieta Kruk z Komisji Kultury i Środków Przekazu, była szefowa KRRiT.
W posiedzeniu brali udział nadawcy. – Zaapelowaliśmy o natychmiastowe uruchomienie docelowych emisji na pierwszym multipleksie. Oczekujemy niezwłocznego rozwiązania formalnych trudności regulacyjnych TVP albo zweryfikowania strategii cyfryzacyjnej państwa – mówi Dariusz Dąbski, prezes TV Puls.
Cyfrowa telewizja miała ruszyć we wrześniu, ale wciąż formalnie działa wyłącznie w ramach testów.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA