fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Medycyna i zdrowie

Internet pomaga utrzymać sprawność umysłu

Nawet starsi ludzie mogą skorzystać z dobrodziejstw sieci. Naukowcy sądzą, że pomaga ona zachować zdolności intelektualne
– Odkryliśmy, że nawet osoby z minimalnym doświadczeniem przez wyszukiwanie informacji w Internecie w krótkim okresie mogą poprawić funkcjonowanie mózgu – powiedział dr Gary Small, neurolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.
Zdaniem naukowca tego rodzaju stymulacja może się okazać zbawienna dla starszych osób zagrożonych demencją czy też po prostu obawiających się negatywnych skutków starzenia się dla aktywności umysłowej. Testy z wykorzystaniem aparatury do skanowania mózgu pokazały, że nawet krótkie, kilkudniowe, korzystanie z wyszukiwarek internetowych poprawia działanie obszarów mózgu odpowiedzialnych za pamięć, podejmowanie decyzji, czytanie i mowę.
Do badań naukowcy wybrali grupę 24 osób w wieku od 55 do 78 lat. Dobrano je jednak w taki sposób, aby połowę stanowili ludzie bez problemów posługujący się codziennie Internetem, a drugą połowię ci, którzy nigdy nie mieli z nim styczności.
Eksperyment rozpoczęto od badań wszystkich funkcjonalnym rezonansem magnetycznym. To metoda pozwalająca określić, które rejony mózgu są w danej chwili najbardziej aktywne. Podczas skanowania ludzie musieli wykonać proste wyszukiwanie treści w Internecie. Później powiedziano im, że powinni w ciągu najbliższych dwóch tygodni również bawić się Internetem przez co najmniej godzinę dziennie. W sumie to „ćwiczenie” powinni wykonywać przez co najmniej siedem dni.
Gdy tę grupę ludzi ponownie poddano badaniu, okazało się, że wzrosła u nich aktywność ośrodków opowiedzialnych za język i mowę, a także przetwarzanie informacji wizualnych. Lepiej spisywała się u nich tzw. pamięć krótkoterminowa, pozwalająca m.in. skuteczniej przeszukiwać zasoby Internetu, oraz obszar odpowiedzialny za podejmowanie decyzji.
– Wyniki tych badań świadczą o tym, że przeszukiwanie treści online może być prostą formą ćwiczenia umysłu – podkreśla Teena Moody, która należała do zespołu naukowców prowadzącego te testy.
Wcześniejsze badania tego zespołu wskazują, że aktywność mózgu internauty jest w tych szczególnych obszarach aż dwukrotnie większa, niż osób nie używających sieci. Jak podkreśla dr Small, nowe wyniki świadczą, że wystarczy kilka dni treningu, aby początkujący użytkownicy osiągnęli ten sam poziom.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA