fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Antynobel za mandaty dla pana Prawo Jazdy

Szczęśliwe krowy dają więcej mleka - udowodnili naukowcy
Fotorzepa, MW Michał Walczak
Krzysztof Urbański
Irlandzka policja, która wydała 50 mandatów na nazwisko Prawo Jazdy została uhonorowana Ig Noblem w dziedzinie literatury
Wyróżnienia, zwane także antynoblami, od 19 lat przyznaje „Annals of Improbable Research“ („Roczniki Badań Nieprawdopodobnych“). Przyznawane są za badania, które czasami są wręcz absurdalne. Ogłoszenie listy zdobywców Ig Nobli odbywa się tuż przed ogłoszeniem laureatów prawdziwego Nobla.
Zanim irlandzka policja spostrzegła swoją pomyłkę, w rejestrze wykroczeń Prawo Jazdy figurował jako największy pirat drogowy w tym kraju. Podczas uroczystej ceremonii w czwartek w nocy w Sanders Theathre na Uniwersytecie Harvarda w imieniu irlandzkiej policji wystąpiła Karolina Lewestam, polska obywatelka i posiadaczka prawa jazdy. Zebranym na uroczystości wyjaśniła, że to nie nazwisko kierowcy, ale nazwa dokumentu uprawniającego do prowadzenia samochodu.
Pokojową nagrodę otrzymali badacze Stephan Bolliger, Steffen Ross, Lars Oesterhelweg, Michael Thali i Beat Kneubuehl ze Szwajcarii za eksperyment, który ma odpowiedzieć na pytanie, czy łatwiej łamie kości czaszki pusta czy pełna butelka piwa. – To nie jest szczyt moich osiągnięć naukowych – tłumaczył Stephan Bolliger, szef Wydziału Medycyny Sądowej Uniwersytetu w Bernie, podczas ceremonii wręczenia nagród. — Ale jest to jeden z najbardziej interesujących i zapadających w pamięć momentów w życiu zawodowym.
Podczas eksperymentu nie było żadnego rozbijania głów. Zamiast nich badacze użyli stalowych kul. Okazało się że puste butelki są mocniejsze, choć jak przyznają naukowcy zarówno puste, jak i pełne są w stanie roztrzaskać każdą głowę. Te badania tylko z pozoru są absurdalne. Jak tłumaczył laureat, były prowadzone na zamówienie prawników.
Catherine Douglas i Peter Rowlinson z Wielkiej Brytanii zasłużyli na nagrodę w dziedzinie nauk weterynaryjnych. Przeprowadzili badania jak traktowanie krów wpływa na produkcję mleka. Te zwierzęta, do których hodowcy zwracają się po imieniu, dają go więcej – dowiedli. — Nadawanie imienia to tylko jeden aspekt naszych badań. Potwierdzają one, że zwierzęta odwzajemniają nasz stosunek do nich — tłumaczył Rowlinson.
W dziedzinie zdrowia publicznego Ig Nobel powędrował w ręce Eleny Bodnar, Raphaela Lee i Sandry Marijan. Badacze znaleźli sposób na przekształcenie stanika w dwie maski przeciwgazowe. Wyróżnienie odebrała Bodnar, która urodziła się na Ukrainie w okresie awarii w Czarnobylu. Panował wtedy ostry deficyt masek i występowały trudności z zaopatrzeniem w bieliznę.
Nagrodę za wybitne osiągnięcia w ekonomii otrzymały cztery islandzkie banki za pokazanie sposobu, jak z małego banku można zrobić duży, a potem z dużego znowu mały. Donald Unger został z kolei doceniony w dziedzinie medycyny za wyłamywanie stawów palców dłoni przez 60 lat, aby sprawdzić, czy to przyczyni się do artretyzmu.
W dziedzinie chemii nagrodzeni zostali Javier Morales, Miguel Apatiga i Victor Castano za próby wytworzenia diamentów z tequili. Wśród fizyków doceniono Katherine Whitcome, Daniela Liebermana i Lizę Shapiro za zgłębienie problemu dlaczego kobieta w ciąży nie przewraca się. Okazało się, że zawdzięcza to bardziej wygiętemu lędźwiowemu odcinkowi kręgosłupa. Badacze z dumą odebrali nagrodę.
Za osiągnięcia w matematyce Ig Nobla otrzymał Gidoin Gono z Banku Rezerw Zimbabwe. Dzięki niemu zakres tamtejszych nominałów sięga od jednego centa do 100 bilionów tamtejszych dolarów. Poziom inflacji w Zimbabwe wynosi 231 milionów procent.
Z biologii nagrodę dostali japońscy badacze Fumiaki Taguchi, Song Guofu i Zhang Guanglei za demonstrację jak bakterie w odchodach pandy pomagają usuwać kuchenne odpadki.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA