fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak zarządzać wydatkami

Mandat przez Internet

Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski
Banki wprowadzają nowy system płatności. Będzie działał w sklepach internetowych oraz urzędach publicznych
System PayByNet na razie pozwala w prosty i szybki sposób realizować zakupy w sklepach internetowych, ale już niedługo będzie można w ten sposób płacić podatki, mandaty i inne zobowiązania wobec instytucji publicznych.
System, którego operatorem jest Krajowa Izba Rozliczeniowa, przekazuje do banku gotowy, zdefiniowany przelew. Nie trzeba wypełniać ani wpisywać numeru konta, nazwy odbiorcy ani tytułu przelewu – wystarczy tylko zaakceptować. Po tym natychmiast wysyłana jest informacja do sklepu internetowego. System jest właśnie wdrażany w największej polskiej księgarni internetowej Merlin.pl, działa już w sklepie Lataj.pl (sprzedaż biletów lotniczych), a kolejne planują jego wprowadzenie.
– Eliminuje on jeden z głównych problemów, który występuje w elektronicznym handlu – rezerwację towaru w oczekiwaniu na ewentualną realizację płatności – tłumaczy Artur Wojtczuk, dyrektor ds. płatności internetowych w Krajowej Izbie Rozrachunkowej.
Do tej pory system wykorzystywany był głównie w handlu elektronicznym, ale stał się pierwszą usługą płatniczą wdrożoną na platformie administracji publicznej ePUAP, przez którą będzie można robić płatności na rzecz instytucji. Wdrożyły ją już pierwsze urzędy, m.in. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, Urząd Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
– Dzięki temu, a także wykorzystaniu systemu w popularnych sklepach internetowych, spodziewamy się, że z usługi będzie korzystać coraz więcej klientów – mówi Marietta Balda, odpowiedzialna za płatności elektroniczne w Nordea Banku, który jako pierwszy na rynku wdrożył ten system.
Śladem Nordei poszedł już Citi Handlowy, a wśród tych, które chcą to zrobić w najbliższym czasie, są: Millennium, Bank BPS, a także Kredyt Bank, Inteligo i BZ WBK.
– Jesteśmy na etapie uzgadniania warunków. Zakładamy, że wprowadzimy tę usługę na początku 2010 roku – potwierdza Wojciech Kaczorowski z Banku Millennium.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA