fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Mundurowi

Nowe zadania dla Służby Celnej

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Administracja celna będzie kontrolować prawidłowość rozliczeń z tytułu gier i zakładów wzajemnych
To tylko jedna ze zmian, które wynikają z nowej ustawy o Służbie Celnej.
Wczoraj Sejm rozpatrywał poprawki zaproponowane do niej przez Senat. Teraz ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta. Wdraża ona jednolity tryb postępowania przy wydawaniu pozwoleń na stosowanie ułatwień i uproszczeń w prawie celnym łączący elementy postępowania w sprawach celnych i kontroli celnej. Ma to na celu skrócenie czasu ich wydawania.
Potrzeba zmian wynika m.in. z wprowadzenia nowych instytucji prawa celnego, takich jak upoważniony przedsiębiorca (AEO) oraz jednolite pozwolenie europejskie, a także ze związanej z tym faktem zmiany zasad wydawania i wymiany już udzielonych pozwoleń na stosowanie tzw. procedur uproszczonych.
Nowe przepisy ustanawiają również jednolity tryb kontroli fizycznej towarów wykonywanej przez Służbę Celną oraz wyraźne rozdzielenie zasad wykonywania tzw. powtórnej kontroli celnej od zasad wykonywania dozoru celnego oraz kontroli wyrobów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Wprowadzono również rozwiązania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa celników, których służba wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia, przez przyznanie im prawa używania broni palnej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA