fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ekonomia

Polkomtel traci, ale wciąż jest najlepszy

Wyniki operatora
Rzeczpospolita
Niższe przychody i zyski – tak zakończył pierwsze półrocze Polkomtel, operator sieci Plus. Mimo to spółka pozostaje rynkowym liderem
Prawie 2,04 mld zł w II kwartale roku i 4,06 mld zł w całym półroczu to wciąż lepsze wyniki niż te, którymi mogą się pochwalić konkurenci.
Mimo to obroty spółki wciąż spadają (o 2,6 proc. w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku). Bardziej pogarszają się tylko wyniki Orange (6,1 proc.).
Na razie spadki te nie są duże, m.in. dzięki umowie o roamingu krajowym z P4, na mocy której operator sieci Play płaci Polkomtelowi za korzystanie z infrastruktury. Tyle że P4 rozbudowuje własną sieć telekomunikacyjną i coraz bardziej uniezależnia się od partnera.
Większości operatorów telekomunikacyjnych w Polsce dotykają w tym roku spadki przychodów. Spowodowane to jest głównie nakazanymi przez UKE obniżkami stawek za zakończenie połączenia (MTR).
Plus może się wciąż pochwalić największą liczbą aktywnych kart SIM. Jest ich aż 14,46 mln. Niemal połowa klientów płaci abonament (46,7 proc.). Podobny rozkład jest w Orange (46,8 proc.) i PTC (48,3 proc.). Tyle że obaj konkurenci mają od 700 tys. do miliona klientów mniej.
Spadają też zyski netto Polkomtelu. W II kwartale 378,9 mln zł, a w całym półroczu 592 mln zł, o jedną czwartą mniej niż przed rokiem.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA