fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wiadomości

Tuja groźna dla ptaków i ludzi

Rzeczpospolita
Andrzej Kruszewicz, dyrektor Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego
[b]Rz: Ministerstwo Środowiska przygotowało przepisy wprowadzające konieczność uzyskania zezwolenia na hodowlę wielu nowych w Polsce gatunków roślin i zwierząt. Czy to rzeczywiście potrzebne?[/b]
Andrzej Kruszewicz: Sprowadzanie roślin i zwierząt mogących zagrozić naszemu rodzimemu środowisku musi być kontrolowane, bo bywa bardzo niebezpieczne. Niedopuszczalne jest chociażby hodowanie bizonów amerykańskich w ostojach żubrów. Ktoś musi o tym decydować. Jest wiele przykładów wprowadzenia do naszego ekosystemu groźnych gatunków takich jak na przykład żółw czerwonolicy. Sprzedawane są po 5 złotych jako zabaweczka dla dzieci, a gdy dorastają, ludzie wpuszczają je do rzek i jezior. Te żółwie wyjadają nasze traszki, żaby i kijanki. Wprawdzie nie mogą się rozmnażać w naszym klimacie, ale potrafią przezimować i żyć nawet 40 lat. Warszawskie zoo koordynuje akcję zbierania tych zwierząt. Mamy wiele innych przykładów, takich jak sławna stonka ziemniaczana, która nie jest gatunkiem rodzimym. W tej chwili jest ogromny problem z babką byczą – rybą, która czyni ogromne spustoszenie na polskim Wybrzeżu.
[b]Po co ludzie sprowadzali do swoich krajów obce gatunki?[/b]
W XVIII wieku były kluby brytyjskie zrzeszające pasjonatów przyrody, które zajmowały się transportem gatunków z kontynentu na kontynent, aby mogły się rozprzestrzeniać. Na polskie Wybrzeże sprowadzano sosny smolne, które miały lepiej wiązać korzeniami wydmy. Szopy pracze i jenoty były sprowadzane i hodowane dla futra. Uciekły z hodowli i zadomowiły się w naszym środowisku.
[b]Spowodowały jakieś szkody?[/b]
Szop pracz przenosi glistę, która jest bardzo niebezpieczna dla ludzi, a jenot atakuje gniazda lęgowe ptaków. Spójrzmy na nasze ogrody, w których pełno obcych gatunków roślin, takich jak tuja, która podrażnia układ oddechowy ptaków i ludzi. A obce rośliny to zagrożenie dla owadów, które często nie chcą się na nich osiedlać, ale także dla gleby. Akacja tak potężnie skaża glebę azotem, że przez wiele lat w miejscu jej wycięcia nic nie chce wyrosnąć.
[b]Skoro jest coraz więcej egzotycznych gatunków żyjących na wolności, to może wkrótce zoo straci rację bytu?[/b]
Ogrody zoologiczne to oazy szczęśliwości dla zagrożonych gatunków. Ludzie swoją działalnością tak narozrabiali, że teraz muszą za to płacić działaniami chroniącymi zagrożoną faunę i florę z całego świata.
Ogrody zoologiczne są potrzebne i na pewno będą się dalej rozwijały.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA