fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chadecy idą z gejami

Parada gejowska w Amsterdamie w sierpniu ubiegłego roku (fot: Peter Dejong)
AP
Holandia: chadecka posłanka Corien Jonker poprowadzi delegację swojej partii na sobotniej paradzie gejów i lesbijek
– Jestem katoliczką i nie uważam stosunków homoseksualnych za grzech. Jezus mówił: „Pozwólcie dzieciom przyjść do mnie”, nie pytając o ich orientację seksualną – mówi „Rz” Corien Jonker.
W sobotę wśród 80 kolorowych statków płynących amsterdamskim kanałem w gejowskiej paradzie znajdzie się „Święty Statek” z homoseksualistami chrześcijanami na pokładzie. Popłynie nim pani Jonker oraz inni posłowie rządzącej w Holandii chadecji. Na statku reprezentującym Ministerstwo Edukacji dzień gejowskiej dumy (Gay Pride) będzie świętował szef tego resortu Ronald Plasterk z Partii Pracy. Pojawią się też żołnierze w mundurach – w tym roku holenderskie Ministerstwo Obrony pierwszy raz wyraziło na to zgodę. – To bardzo ważny krok – powiedział o decyzji chadeków rzecznik Gay Pride w Amsterdamie Frank van Dalen.
Udziałem chrześcijańskich demokratów w imprezie oraz ich argumentacją odwołującą się do Biblii są oburzeni niektórzy politycy z innych partii chadeckich, skupionych w Europejskiej Partii Ludowej (EPL).
– To jakaś parodia Kościoła i Ewangelii. Oni chyba nie byli na religii, gdy czytano słowa: „Niebo i ziemia przeminie, ale moje słowa nie przeminą!” – oburza się w rozmowie z „Rz” poseł PO Stefan Niesiołowski.
Ubiegłoroczna, 13. parada z okazji Gay Pride zgromadziła w Amsterdamie rekordową liczbę 500 tysięcy uczestników. Tym razem organizatorzy spodziewają się jeszcze większej frekwencji. Uczestnicy parady płynący statkami są często roznegliżowani i wykonują obsceniczne gesty. Chadeccy posłowie zapewniają jednak, że załoga chrześcijańskiego statku będzie się zachowywała spokojnie i powściągliwie. Corien Jonker podkreśla, że nie było żadnych problemów z przekonaniem kierownictwa CDA do wzięcia udziału w paradzie.
– W głosowaniach parlamentarnych nasza partia od dawna wspiera emancypację homoseksualistów. Udział w Gay Pride jest kolejnym, logicznym krokiem – tłumaczy.
Według Stefana Niesiołowskiego „CDA to chadecja tylko z nazwy”. – Oni przecież popierali w głosowaniach aborcję, eutanazję, pornografię. Owszem, jesteśmy razem z nimi w EPL, ale co mamy robić, skoro w Parlamencie Europejskim nie ma lepszej partii? Przecież nie pójdziemy do socjalistów albo do Misia Kamińskiego – tłumaczy poseł.
Spośród liczących się holenderskich partii udziału w paradzie nie weźmie tylko Unia Chrześcijańska, partia wchodząca w skład koalicji rządzącej, reprezentująca najbardziej konserwatywną część społeczeństwa Holandii.
[i]Gay Pride w Amsterdamie: [link=http://www.amsterdamgaypride.nl]www.amsterdamgaypride.nl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA