fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka

Kwiatek do kożucha

Maciej Maleńczuk wygrał konkurs „Premier” piosenką „Niewiele Ci mogę dać”
SAM, Sławomir Mielnik
Na festiwalu Opole 2009 rządziła stara gwardia, trzy Superjedynki dostał Andrzej Piaseczny, premiery wygrał Maciej Maleńczuk. Można było zapomnieć, że TVP nie dba o polską piosenkę
„Piosenka jest dobra na wszystko” Starszych Panów zakończyła opolski „Kabareton”. Na antenie TVP 1 słowa przeboju Przybory i Wasowskiego zabrzmiały co najmniej dziwnie. Krajowy repertuar jest przecież w Jedynce obecny tylko w quizie „Jaka to melodia?”.
Trudno uznać, by w ten sposób TVP wypełniała swoją misję. Dlatego organizowane raz na rok opolskie święto pełni rolę kwiatka do kożucha.
Postanowiłem obejrzeć festiwal w telewizji, jak miliony widzów. Podstawowym felerem transmisji są panoramiczne ujęcia amfiteatru. Widok obiektu pamiętającego czasy Gomułki przyprawia o ból zębów. Po zachodzie słońca reżyseria świateł nie wypada źle, a montaż obrazu nie jest tak przypadkowy jak kiedyś, ale do światowych standardów daleko.
Tegoroczne Opole pokazało, że po wysypie młodych gwiazd w latach 90. teraz rządzi stara gwardia. Nawet w debiutach reinterpretowano dawne przeboje. Najlepsza okazała się Natalia Krakowiak.
Maciej Maleńczuk wygrał „Premiery” piosenką „Niewiele Ci mogę dać”, pokonując w głosowaniu telewidzów m.in. Annę Wyszkoni oraz Pectusa, laureatów drugiej i trzeciej nagrody. Jednak zdecydowanie większą klasę od nich pokazali seniorzy – Marek Jackowski & The Goodboys czy Ryszard Rynkowski. Debiutujące niedawno grupy Freedom, Pin i The Cuts nie przebiły się na wyższe pozycje. Bardzo możliwe, że ich młoda publiczność – przyzwyczajona, że w Jedynce nie ma krajowych nowości – nie oglądała Opola.
Mogą o tym świadczyć także Superjedynki. Zasłużenie w kategoriach artysta roku i przebój roku wygrał Andrzej Piaseczny, który powrócił dzięki płycie „Spis rzeczy ulubionych” nagranej z Sewerynem Krajewskim. W sobotni wieczór to właśnie na Piaska, reprezentującego średnie pokolenie, oddano najwięcej głosów w kategorii superwystęp.
Młodzi najprawdopodobniej zadowolili się wysłaniem e-maili i esemesów wcześniej – stąd Superjedynka za płytę roku dla nastoletniej Ewy Farny – ale przed telewizorem już nie zasiedli. Szkoda, że przepadli w głosowaniach Manchester i Marika. Żenujące występy dali raperzy Tede i Mezo. Ciekawym pomysłem na ożywienie festiwalu było zaproszenie do udziału aktorów, którzy mieli nie tylko śpiewać, ale i grać. Najlepiej z tej roli wywiązali się Zbigniew Zamachowski i Piotr Polk, świetny również jako konferansjer. Konferansjerzy byli zresztą w tym roku najlepsi.
Największy ubaw publiczność miała mieć, gdy Piotr Adamczyk, Borys Szyc i Tomasz Karolak śpiewali „Baśkę” Wilków i „Prywatkę” Oddziału Zamkniętego. Oni bawili się świetnie i może szkoda, że na tym pomyśle nie oparto „Kabaretonu”. Bo gdyby nie konferansjerka Paranienormalnych i kilka zabawnych pastiszy, miałby on poziom amatorskiej imprezy.
Największą atrakcją były „Superduety”. Gdyby jeszcze Kayah z Ryszardem Rynkowskim, Big Cyc i Shakin’ Dudi, „Piasek” z Krystyną Prońko, Edyta Górniak i Zbigniew Wodecki wystąpili na dobry początek w piątkowy wieczór – nadaliby imprezie większego rozpędu. Ale i tak nie było najgorzej.
Za dwa lata festiwal odbędzie się w nowym amfiteatrze połączonym z Muzeum Polskiej Piosenki i ono pokaże, co przetrwa z tegorocznej imprezy.
[ramka][b]Laureaci Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu 2009[/b]
[ul][li]Skaldowie — Grand Prix za całokształt twórczości. [/li][/ul]
[ul][li]Złota Premiera — Maciej Maleńczuk[/li][li]Srebrna Premiera — Ania Wyszkoni[/li][li]Brązowa Premiera — Pectus. [/li][/ul]
[ul][li]Specjalna nagroda dla twórców i wykonawców przyznana przez Radę Nadzorczą TVP S.A. przypadła grupie Freedom. [/li][/ul]
[ul][li]Nagrodę „Artysta bez granic” dla najbardziej popularnego artysty po za granicami Polski przyznała też TV Polonia. Otrzymała ją Irena Santor, która obchodzi jubileusz 50-lecia kariery scenicznej.[/li][/ul]
[i]Superjedynki[/i]
[ul][li]Artysta Roku – Andrzej Piaseczny [/li][li]Płyta Roku – Ewa Farna [/li][li]Przebój Roku – Andrzej Piaseczny „Chodź, przytul, przebacz” [/li][li]Debiut Roku – Pectus [/li][li]Zespół Roku – Afromental [/li][li]Superwystęp – Andrzej Piseczny [/li][li]Złota Superjedynka – Kayah [/li][/ul]
[i]Debiuty[/i]
[ul][li]I miejsce – Natalia Krakowiak [/li][li]I wyróżnienie – Tercet „Mocha” [/li][li]II wyróżnienie – Ustronsky[/li][/ul][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA