fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

PKN zbroi się przed burzą

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
PKN Orlen chce przeciwdziałać próbie wrogiego przejęcia – ujawnia „Rz”. Zarząd chce zmienić statut, by uniknąć przypadku węgierskiego MOL, gdzie duży pakiet akcji kupili Rosjanie
– Zmiany w statucie Orlenu to działania podyktowane sytuacją na Węgrzech. Nie jest tak, że spółka działa, ponieważ wie, że ktoś dokonuje już próby jej wrogiego przejęcia. Chce tej sytuacji po prostu przeciwdziałać na wczesnym etapie, po to, by rosyjskie koncerny nie mogły przejąć znaczącego pakietu akcji PKN – mówi „Rz” osoba związana z branżą paliwową.
Płocki koncern odmówił oficjalnego komentarza w tej sprawie. Na początku kwietnia okazało się, że austriacka firma paliwowa OMV sprzedała po cenie dwa razy wyższej od rynkowej posiadane akcje swojego węgierskiego odpowiednika – firmy MOL – rosyjskiemu koncernowi Surgutnieftiegaz. Transakcja o wartości 1,4 mld euro nie była konsultowana ani z władzami koncernu, ani z węgierskim Skarbem Państwa, wywołała więc burzę polityczną nad Dunajem. Mimo że na razie Węgrzy uniemożliwili Surgutnieftiegazowi udział w walnym zgromadzeniu MOL, Rosjanie nie odpuszczają. W ubiegłym tygodniu rozpoczęli procedurę prawną przeciwko spółce.
Na czym miałyby polegać zmiany w statucie Orlenu? Nowe rozwiązania, które były już konsultowane ze Skarbem Państwa, mają uniemożliwić kumulowanie głosów na walnych zgromadzeniach przez powiązane ze sobą podmioty w nieco szerszy sposób, niż zakłada to obowiązujące obecnie prawo o publicznym obrocie. Dzięki tym zapisom większa będzie kontrola nad transakcjami dużymi pakietami akcji. Zmiany mają bowiem zwiększyć przejrzystość i uszczelnić dotychczasowe zapisy w przypadku tych inwestorów, którzy posiadają pakiety akcji dające prawo do ponad 10 proc. głosów.
Chodzi też o dostosowanie ważnego dla działalności firmy dokumentu, jakim jest statut, do wymogów kodeksu spółek handlowych. Według naszego rozmówcy usztywnieniu mają ulec zasady mogące umożliwić tak zwane parkowanie akcji (za pieniądze danego inwestora inne podmioty skupują akcje, ale to na jego zlecenie wykonują prawa z tych akcji na walnych zgromadzeniach).
Takie działania, jeśli zostaną udowodnione danemu inwestorowi, przynoszą sankcje już na mocy obecnej ustawy, ale przypadki takie są niezwykle rzadkie. Dlatego zarząd PKN by temu przeciwdziałać, ma otrzymać dodatkowe narzędzia.
– Nowe zapisy, które mają być przegłosowane na walnym zgromadzeniu, są zgodne z prawem Unii Europejskiej – zapewnia nasz rozmówca. Datę walnego zgromadzenia akcjonariuszy, które oprócz zmian w statucie ma zaakceptować ubiegłoroczne sprawozdanie finansowe, spółka ma podać na początku tego tygodnia.
[ramka][srodtytul]Ile potrzeba by przejąć PKN[/srodtytul]
W wolnym obrocie na warszawskiej giełdzie pozostaje ponad 60 proc. akcji PKN Orlen. Teoretycznie więc spółka może być celem wrogiego przejęcia. Niska wycena papierów spowodowana światowym kryzysem sprawia, że może to być łakomy i stosunkowo tani kąsek. By skupić z rynku pakiet akcji dający kontrolę nad firmą, wystarczy nieco ponad 6,5 mld zł. Średnia cena akcji w tym roku to 24,7 zł. Uwzględniając średnią giełdową wycenę walorów PKN Orlen w 2008 roku, taki pakiet w tym roku byłby prawie 1,5 mld zł tańszy.
[i]c.a.[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA