fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Teatr

Warszawa traci wielki teatr

W tym tygodniu ostatni raz na scenie Małego stanie Wojciech Waglewski z zespołem Voo Voo...
Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Po 36 latach działalności Teatr Mały żegna się z widzami. Scena założona przez Adama Hanuszkiewicza przestaje istnieć. Wkrótce w jej miejscu powstanie supermarket, a świątynia sztuki zamieni się w królestwo konsumpcjonizmu.
Zanim do tego dojdzie, na scenie w pasażu Wiecha zobaczymy kilka spektakli ze świetnymi aktorami.
Janusz Gajos, Anna Seniuk, Wojciech Malajkat i Zbigniew Zamachowski pożegnają się z Teatrem Małym „Śmiercią komiwojażera” – spektaklem wyreżyserowanym przez Kazimierza Kutza, którego premiera odbyła się pięć lat temu.
Natomiast Annę Chodakowską, Dorotę Landowską, Mariusza Bonaszewskiego obejrzymy w sztuce „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusza Różewicza w adaptacji i reżyserii Stanisława Różewicza. Poza tym w pożegnalnym repertuarze znalazły się: „Wędrowiec”, „Poduszyciel”, „Chłopcy z Placu Broni” i przedstawienia gościnne.
W sentymentalno-nostalgicznej aurze odbędzie się zapewne piątkowy koncert Voo Voo. Zespół przez 13 lat dał w Małym 14 koncertów. Tradycją stały się jego występy przedsylwestrowe. Na „Finisaż z Voo Voo” Wojciech Waglewski, Mateusz Pospieszalski, Karim Martusewicz i Piotr Żyżelewicz przygotowali program specjalny. Usłyszymy stare przeboje w nowych, akustycznych aranżacjach.
Ci, którzy poza artystycznymi wrażeniami potrzebują informacji historycznych, wspomnień oraz podsumowań, powinni wziąć udział w panelu poświęconym dziejom Małego. Tymczasem przybliżmy sobie w skrócie jego historię, mając nadzieję, że widzowie zapamiętają jego najlepsze osiągnięcia.
Zwłaszcza sukcesy sceny z pierwszej dekady działalności (1973 – 1982), gdy warszawiacy z trudem zdobywali bilety na głośne spektakle wystawiane przez ówczesnego dyrektora Teatru Narodowego Adama Hanuszkiewicza: „Antygona”, „Miesiąc na wsi” Turgieniewa oraz na skandalizujące „Białe małżeństwo” Różewicza, wyreżyserowane przez Tadeusza Minca.
Po dekadzie zawirowań, i przejściu na pewien czas pod opiekę Teatru Współczesnego, w latach 90. Mały zyskał renomę świetnej sceny impresaryjnej. Za jej program odpowiadali Mieczysław Marszycki i Paweł Konic. W ostatnich latach Mały stał się integralną częścią Teatru Narodowego. Tu odbywały się jego premiery oraz zapraszano zespoły z innych miast na występy gościnne. A ostatni dyrektor sceny Jan Englert mówi, że zrobił wszystko, by uratować scenę. Niestety, nie udało się.
Z końcem czerwca teatr zniknie z kulturalnej mapy miasta. Reguły kapitalizmu zwyciężyły.
[ramka][b]przed nami[/b]
5.06, godz. 19.15 koncert Voo Voo, bilety: 35 zł
9 i 10.06, godz. 19.15 „Śmierć komiwojażera”, bilety: 70 zł
14.06, godz. 19.15 „Rowerzyści”, gościnny spektakl Teatru im. Jaracza w Łodzi i Teatru Współczesnego w Szczecinie, bilety: 25 zł
16 i 17.06, godz. 20„Stara kobieta wysiaduje”, bilety: 50 zł
18.06, godz. 19.00 panel „Teatr Mały Marszyckiego i Konica”, wstęp wolny
20 i 21.06, godz. 19.15 „Wędrowiec”, bilety: 50 zł
23 i 24.06, godz. 19.15 „Poduszyciel”, bilety: 50 zł
26 i 27.06, godz. 19.15 „Chłopcy z Placu Broni”, bilety: 50 zł
—oprac. j.rz.[/ramka]
[i]Pożegnanie Teatru Małego, Teatr Mały, ul. Marszałkowska 104/122, rezerwacje: tel. 022 82 75 022, piątek (5.06) – sobota (27.06)[/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA