fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Świat

Czy izraelski jastrząb zdoła podbić Europę

Awigdor Lieberman
AFP
Piotr Kościński
Kontrowersyjny szef izraelskiego MSZ Awigdor Lieberman wyruszył w pierwszą oficjalną podróż zagraniczną
Rzym, Paryż, Berlin i Praga – to kolejne etapy rozpoczętej wczoraj podróży Liebermana, którego nominacja na szefa izraelskiej dyplomacji doprowadziła do pogorszenia stosunków między Unią Europejską a Izraelem. UE nalega, by nowy prawicowy rząd Izraela jednoznacznie poparł ideę powstania państwa palestyńskiego. Bruksela zagroziła, że w przeciwnym razie nie dojdzie do zaplanowanego podniesienia rangi stosunków unijno-izraelskich.
Ale uznawany za jastrzębia premier Beniamin Netanjahu nie chce realizować programu „dwóch państw” – Izraela i Palestyny. A Lieberman podkreśla, że używając słów „dwa państwa” i „ziemia za pokój”, nie da się uprościć niesłychanie skomplikowanej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Izraelski MSZ już ostrzegł Europejczyków, że jeśli będą zbyt krytyczni, to UE zostanie wykluczona z bliskowschodniego procesu pokojowego.
Lieberman znany jest z antyarabskiego nastawienia. W 2003 r., gdy mówiono o amnestii dla palestyńskich więźniów, proponował, by utopić ich w Morzu Martwym. W 2006 r. wezwał do ukarania arabskich deputowanych do Knesetu, którzy spotkali się z przedstawicielami Hamasu. A kilka miesięcy temu stwierdził, że Izrael „musi walczyć z Hamasem jak USA z Japończykami podczas II wojny światowej”, co wielu uznało za propozycję użycia bomby atomowej.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA