fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Coraz więcej gimnazjalistów złapanych z przeciekiem

Kolejnych kilkunastu uczniów będzie musiało jeszcze raz pisać zadania humanistyczne
Centralna Komisja Egzaminacyjna z pomocą policji wytropiła następnych gimnazjalistów, którzy widzieli przed terminem test humanistyczny. Poznali go przed rozpoczęciem środowego egzaminu. Komisja zdecydowała więc, że będą musieli zdawać test jeszcze raz, w czerwcu.
– To kilkunastu uczniów z Warszawy, co do których mamy pewność, że mieli test przed egzaminem – mówi „Rz” prof. Krzysztof Konarzewski, szef CKE.
Są to znajomi gimnazjalistki z Warszawy, która jest siostrą 18-letniego Adama Z. To on przed egzaminem zamieścił test na amerykańskim serwerze. Pytania wyciekły z niepublicznego gimnazjum fundacji Dyslektyk w Warszawie. 18 uczniom tej szkoły CKE już w zeszłym tygodniu unieważniła egzamin, bo dyrektorka mogła zapoznać uczniów z jego treścią. Śledczy ustalili, że test humanistyczny, który wyciekł do Internetu, pokazała sprzątaczce. Ta przekazała go znajomej matki Adama Z.
CKE ma jeszcze sygnał o nieprawidłowościach w innej szkole, ale na razie nie jest to potwierdzone. Komisja liczyła, że do wczoraj uda się oszacować, ilu gimnazjalistów weszło na serwer i zapoznało się z testem. Ta informacja jest kluczowa dla decyzji o unieważnieniu go w całym kraju.
– Wciąż czekamy na listę adresów komputerów, z których wchodzono na stronę serwera. Będzie to żmudny proces. Może potrwać około trzech tygodni – mówił wczoraj prof. Konarzewski.
Jak pisała „Rz”, to Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego ustala, kto wchodził na amerykański serwer i ile osób widziało test przed egzaminem. Prokuratura zaś rozpracowuje sprawę przecieku z gimnazjum w Warszawie. Dowiedzieliśmy się, że w najbliższych dniach przesłucha nauczycieli.
Na wyniki tego śledztwa czeka Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu, na którego stronie internetowej także miał się pojawić test humanistyczny. – Żaden uczeń nie przyznał się, by widział go na stronie – mówi wicedyrektorka szkoły Ewa Gałwa. – Mamy nadzieję, że śledczy szybko ustalą, czy tam był. Dla uczniów groźba powtórki egzaminu to ogromny stres.
Strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej
[link=http://www.cke.edu.pl]www.cke.edu.pl[/link]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA