fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Sąd zbada umowy kredytowe Getin Banku

Fotorzepa, BS Bartek Sadowski
W przyszłym tygodniu do sądu trafi kolejny pozew UOKiK dotyczący umów kredytowych – dowiedziała się „Rz”
– W najbliższych dniach złożymy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozew przeciw jednemu z banków – przyznaje Agnieszka Majchrzak z biura prasowego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zastrzega, że do czasu opublikowania oficjalnej informacji w tej sprawie urząd nie podaje nazwy banku.
Jednak „Rz” udało się ustalić, że chodzi o umowy kredytu hipotecznego stosowane przez Getin Bank (poprzez Dom Bank – jego ramię hipoteczne).
Zastrzeżenia UOKiK dotyczą dwóch klauzul. Pierwsza pozwala bankowi utrzymywać podwyższone oprocentowanie kredytu – zanim hipoteka zostanie wpisana do księgi wieczystej – do końca miesiąca, w którym potwierdzono dokonanie wpisu. Zdaniem urzędu wyższe oprocentowanie powinno obowiązywać tylko do dnia potwierdzenia wpisu.
Drugi kwestionowany zapis dotyczy nakładania obowiązku wyceny nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu, w sytuacji gdy klient nie spłaci w terminie dwóch kolejnych rat.
W ostatnich tygodniach UOKiK złożył do sądu pozwy przeciwko BRE Bankowi oraz Millennium. W pierwszym przypadku chodziło o stosowanie zbyt ogólnych zapisów dotyczących ustalania i zmiany oprocentowania kredytów.
W przypadku Millennium zaskarżonych zostało sześć klauzul, m.in. z powodu niejasnych zasad obliczania kursu walut w przypadku przeliczania na złote kwot i rat kredytów indeksowanych do walut obcych oraz nieprecyzyjnego określenia sytuacji, w której bank może zażądać dodatkowego zabezpieczenia kredytu.
Jeśli sąd uzna te klauzule za niedozwolone, zostaną one wpisane do specjalnego rejestru i nie będą mogły być stosowane przez żaden bank.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA