fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Banki tracą zyski, szefowie premie

Kryzys gospodarczy odbija się już na wynikach instytucji finansowych. Od początku 2007 r. ich zagraniczne zadłużenie wzrosło o ponad 50 proc.
Rzeczpospolita
Iwona Trusewicz
Znaczące pogorszenie wyników banków. Kreml zażądał ujawnienia bonusów, które dostali prezesi spółek
Ubiegłoroczny zysk państwowego banku VTB wyniósł 212 mln dol., czyli siedem razy mniej niż w 2007 r. VTB to drugi co do wielkości bank Rosji, a trzy czwarte jego akcji należy do państwa. W minionym roku aktywa banku wyniosły 126 mld dol. (wzrost o 36 proc.). To wynik przede wszystkim miliardowych lokat banku centralnego.
VTB ma dziś 13-proc. udział w rosyjskim rynku kredytów. O ile lokaty klientów indywidualnych zwiększyły się o 12 proc. (12,1 mld dol.), o tyle firmy wycofywały pieniądze, zmuszone do tego przez utrudniony dostęp do kredytów.
Mimo wszystko rosyjscy analitycy byli zaskoczeni dobrymi, jak na kryzysowe czasy, wynikami VTB. – Te wyniki to rezultat przede wszystkim wysokich zysków ze sprzedaży papierów wartościowych w IV kwartale – tłumaczył Michaił Zawarajew, analityk Arbat Kapitał, w rozmowie z portalem RosFinKom.
VTB może w tym roku liczyć na ok. 200 mld rubli (prawie 6 mld dol.) państwowej pomocy, ale władze banku poinformowały, że członkowie zarządu nie dostaną bonusów za ubiegły rok w związku z „bieżącymi trudnymi warunkami na rynku”.
W ramach oszczędności zarząd VTB wstrzymał przeprowadzkę do nowej siedziby, ograniczył zatrudnienie i płace oraz wstrzymał wypłatę premii.
Z kolei największy bank Rosji i Europy Środkowej – państwowy Sbierbank – zwolni w tym roku 6,5 tys. osób. Wyniki I kwartału świadczą o tym, że prawdziwa zapaść w rosyjskiej bankowości dopiero nastąpi. Ostrzegali przed tym zresztą sami bankierzy podczas marcowego kongresu Stowarzyszenia Banków Rosji. Z taką oceną nie zgodził się wtedy Siergiej Ignatiew, szef banku centralnego.
Sbierbank miał w I kwartale zysk 120 razy niższy od ubiegłorocznego. Jeszcze gorsze wyniki zanotowały inne wielkie banki: Uralsib miał stratę netto 1,7 mld rubli (50 mln dol.), Promswiazbank – 2 mld rubli (52 mln dol.), a Raiffeisenbank – 1,2 mld rubli (35 mln dol.).
– Banki, które otrzymały pomoc państwa, będą się musiały rozliczyć przed nami z wypłat premii i bonusów swoim głównym menedżerom oraz podać do publicznej wiadomości dane o poziomie kredytowania – zapowiedział już premier Władimir Putin.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA