fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budowa na kredyt

Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski
Na określoną budowę zaciągamy kredyt i jest ona finansowana z tego konkretnego kredytu. Otrzymanych środków finansowych nie przeznaczamy na inne cele. Jak potraktować koszty odsetek od kredytu: czy są bezpośrednio, czy pośrednio związane z przychodami?
W świetle art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów). Natomiast zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 11 do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się naliczonych, lecz niezapłaconych odsetek od pożyczki.Odsetki od kredytu zaciągniętego na realizację konkretnej inwestycji niebędącej środkiem trwałym należy uznać za koszty pośrednio związane z przychodem i można je zaliczyć do kosztów podatkowych w momencie zapłaty. Realizowana inwestycja jest bowiem w tym wypadku uznawana za towar, a nie środek trwały. Odsetki zatem nie podwyższają wartości początkowej środka trwałego. Takie stanowisko jest powszechnie akceptowane w indywidualnych interpretacjach przepisów podatkowych wydawanych przez izby skarbowe w imieniu ministra finansów.Warto mieć jednak na uwadze, że jeszcze w 2006 r. resort finansów prezentował odmie...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA