fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Bezrobocie na Wyspach najwyższe od 12 lat

AFP
Bezrobocie w Wielkiej Brytanii wzrosło do najwyższego poziomu od 1997 r., a recesja zmusza firmy do dalszej redukcji miejsc pracy
Liczba bezrobotnych, wg metodologii Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), wzrosła w ciągu trzech miesięcy, do lutego, o 177 tys. do 2,1 mln osób, najmocniej od 12 lat - podało w środę w komunikacie Biuro Narodowej Statystyki.
W marcu liczba wniosków bezrobotnych wzrosła o 73,7 tys. do 1,46 mln.
Analitycy spodziewali się wzrostu o 116 tys. - Gospodarka W.Brytanii nadal się kurczy, a firmy nadal mają problemy z finansowaniem - mówi Philip Shaw, główny ekonomista Investec Securities w Londynie. - Bezrobocie dalej gwałtownie rośnie - dodaje.
Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu prognozuje, że brytyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 3,9 proc., a liczba bezrobotnych wg ILO wyniesie w 2010 3,25 mln.
Najwięcej ludzi straciło pracę w borykających się z dużymi problemami branżach: samochodowej, bankowej i w budownictwie.
- Możemy dojść nawet do 3,5 mln bezrobotnych. Żaden rząd nie chce zmagać się z takim bezrobociem, przy tak niskich dochodach budżetowych z jednoczesną walką o reelekcję. Niestety rząd Browna będzie musiał - mówi Colin Ellis, ekonomista Daiwa Securities SMBC Europe Ltd. w Londynie.
Choć gospodarka Wielkiej Brytanii powróci na ścieżkę wzrostu dopiero wiosną 2010 r., najgorszy etap recesji ma już przypuszczalnie za sobą - prognozuje Konfederacja Brytyjskiego Przemysłu.
Podobnie sądzi brytyjski minister finansów Alistair Darling. Przemawiając w Izbie Gmin powiedział w środę, że pod koniec tego roku brytyjska gospodarka zacznie wykazywać tendencję wzrostową.
Jeszcze w 2009 roku PKB spadnie o 3,5 proc. Jednak w 2010 roku ma nastąpić wzrost PKB o 1,25 proc., a w 2011 o 3,5 proc. - poinformował Darling.
Źródło: bloomberg.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA