fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Trzy razy Ryżowa

Do wzięcia od ręki w agencjach nieruchomości
Rzeczpospolita
Czasem pojawia się wiele mieszkań na sprzedaż w tej samej lokalizacji. Zazwyczaj dzieje się tak, gdy zostanie ukończona jakaś inwestycja i lokale z jednego osiedla trafiają na rynek jako oferta z drugiej ręki.
Tak jest w dzisiejszej tabeli „Do wzięcia od ręki”. Mamy tam do czynienia z trzema ofertami z ulicy Ryżowej – jedna z ofert pochodzi z Włoch, a dwie z Ursusa.
W ursuskiej części są dwa mieszkania dwupokojowe o powierzchni 53 i 58 mkw. w cenie 378 i 297 tys. zł, co daje odpowiednio 7,1 i 6,8 tys. zł za mkw. We Włochach można natomiast kupić ogromne mieszkanie o powierzchni 123 mkw., z sześcioma pokojami, za 746 tys. zł, czyli ok. 6 tys. zł za mkw. Wszystkie są w stanie deweloperskim.
Także w Ursusie, przy ul. Tomcia Palucha, można kupić dość nowe mieszkanie – bo z 2002 r. Za dwa pokoje (50 mkw.) sprzedający życzy sobie 387 tys. zł, czyli 7,7 tys. zł za mkw.
W podobnej cenie – 7,7 tys. zł – wystawiono na sprzedaż mieszkanie we Włochach przy ul. Zapustnej. Także dwupokojowe, ale nieco większe – 54 mkw. Cena ofertowa to 417 tys. zł.
[ramka][b]Nabywcy szukają małych mieszkań, ale jest ich niewiele, więc są drogie[/b]
[b]Edyta Krakowiak, Warszawska Giełda Lokali i Nieruchomości[/b]
Najmniejsze mieszkania, czyli te o powierzchni do 29 mkw., stanowią niewielki procent ofert. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.Na rynku pierwotnym mieszkania takie stanowią około 0,2 – 0,5 proc. ofert sprzedaży. Niewiele więcej jest lokali w przedziale 30 – 39 mkw. – ok. 6 – 8 proc. Deweloperzy nie są zainteresowani budową małych mieszkań, gdyż im się to nie kalkuluje. Koszt budowy infrastruktury dla małego mieszkania jest taki sam jak dla mieszkania dużego, a dodatkowo trzeba zapewnić miejsce parkingowe. Cena sprzedaży nie równoważy tych wydatków.
Większa podaż małych mieszkań jest na rynku wtórnym – chodzi o budynki z lat 70. i 80. Na rynku wtórnym trafiają się też kawalerki o pow. do 20 mkw., ale są to pojedyncze oferty.
Z powodu niewielkiej podaży ceny małych mieszkań od lat są przeszacowane i utrzymują się na bardzo wysokim poziomie. Rzadko schodzą poniżej 10 tys. zł za mkw.
[i]b. kal.[/i][/ramka]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA