fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy opłata leasingowa jest kosztem

Prowadzę księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną (rozliczam koszty w momencie poniesienia). W grudniu 2008 r. podpisałem umowę leasingu operacyjnego na samochód ciężarowy i uiściłem opłatę wstępną. Zaliczyłem ją w całości do kosztów ubiegłego roku. Czy postąpiłem prawidłowo?
Opłatę wstępną zaliczymy do kosztów w momencie poniesienia, którym jest dzień wystawienia faktury (art. 22 ust. 6b ustawy o PIT). Nie budzi to wątpliwości u przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną.Przykładowo, jak czytamy w [b]interpretacji Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 14 maja 2008 r. (ITPB1/415-114/08/ AK)[/b]: „Z analizy stanu faktycznego wynika, że wydatki zalicza pan do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, bez względu na datę uzyskania przychodu.W konsekwencji – przy tej metodzie ewidencjonowania kosztów – nie ma pan obowiązku stosować się do dyspozycji art. 22 ust. 5c ustawy, z którego wynika, że koszty pośrednie – jeżeli dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego – stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą. Wydatki związane z uiszczeniem wstępnej opłaty...
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA