fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

USA: Stopa bezrobocia najwyższa od ćwierć wieku

AFP
Zgodnie z prognozami stopa bezrobocia w Stanach wzrosła w marcu z 8,1 do do 8,5 proc. W sektorze pozarolniczym ubyło aż 633 tysiące etatów
Analitycy oczekiwali że liczba miejsc pracy w sektorze przedsiębiorstw zmniejszy się tylko o 657 tysięcy etatów, wobec spadku o 651 tysięcy poprzednio. Dzisiejsze sprawozdanie wykazało, że fabryki zredukowały ilość etatów o 161 tys. Branża motoryzacyjna zwolniła 17,5 tys. osób.
Z pewnością zapaść na rynku pracy sprawi, że programy mające wpływać na ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych będą trudne do zrealizowania.
Prezydent Barack Obawa zapewniał, że ocali lub utworzy 3,5 miliona etatów.
- Są nadzieje i oczekiwania, że sytuacja polepszy się w drugim kwartale, w miarę wdrażania pakietów stymulacyjnych - mówi Ethan Harris, wiceszef badań nad amerykańską gospodarką w Barclays Capital w Nowym Jorku.
Ostatni raz tak wysoka stopa bezrobocia była zarejestrowana w 1983 r., kiedy gospodarka Stanów odżywała po recesji z lat 1981-1982.
Tylko w marcu prywatni pracodawcy zwolnili rekordową ilość pracowników – 742 tys. Dla porównania w lutym sektor ten zwolnił 706 tys.
Administracja rządowa w tym czasie zmniejszyła zatrudnienie o 5 tys. osób.
Finalnie, amerykański Produkt Krajowy Brutto skurczył się w IV kwartale o 6,3 proc., nieco mniej niż oczekiwano. W całym 2008 r. PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 1,1 proc.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA