fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

PFRON: to fundacja zawiniła

O pieniądze dla pomagającej niepełnosprawnym organizacji ks. Isakowicza-Zaleskiego apelują politycy
[b][link=http://blog.rp.pl/listotwarty/2009/03/27/w-obronie-fundacji-brata-alberta/]List w sprawie poparcia fundacji[/link][/b]
– Jeśli jakaś fundacja liczyła, że dostanie punkty za pochodzenie, to się myliła – oświadczyła Marta Lempart, dyrektor Wydziału Programowania i Realizacji Zadań PFRON.
Na konferencji prasowej fundusz tłumaczył, dlaczego nie przyznał pieniędzy Fundacji im. Brata Alberta. Grozi to zamknięciem świetlic, w których rehabilitację przechodzi 155 dzieci: autystycznych, z porażeniem mózgowym, zespołem Downa. Sprawę jako pierwsza opisała „Rz”.
W 2007 r. fundacja ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego podpisała z PFRON porozumienie w ramach programu „Partner III”. Miała do 2013 r. otrzymać blisko 13 mln zł. Jednak w 2008 r. program zawężono do instytucji mających kościelną osobowość prawną. Fundacja musiała wystartować w nowym konkursie. Według ks. Isakowicza-Zaleskiego urzędnicy PFRON obiecali mu, że pieniądze otrzyma. Wniosek jednak odrzucono.
Jak twierdzi Marta Lempart, fundacja nie dostała dotacji tylko dlatego, że przygotowała zły wniosek. Był zbyt ogólny, a PFRON zaniepokoiło też to, że blisko 70 proc. dotacji ma pójść na wynagrodzenia. Ks. Isakowicz-Zaleski wyjaśnia, że na pozostałe wydatki fundacja pozyskuje pieniądze z innych źródeł.
Urzędnicy funduszu zarzekali się, że nikt nie mógł przed konkursem zapewniać księdza, iż na pewno dostanie dotację, bo byłoby to przestępstwo. Ale w piątek dyr. Lempart stwierdziła, że fundacja dostanie pieniądze w następnych konkursach. Po uwadze dziennikarza się zreflektowała: – Powinnam dodać, że zadecyduje o tym konkurs.
Przeciwko pozbawieniu fundacji pieniędzy protestują liczne środowiska, m.in. politycy. „Dla ludzi kierujących się sercem taka decyzja jest niedopuszczalna” – czytamy w liście podpisanym m.in. przez Jana i Nelli Rokitów oraz prezesa IPN Janusza Kurtykę. O wyjaśnienia do szefa PFRON zwrócił się rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski. Blogerzy Salonu 24. pl zaapelowali o przekazywanie fundacji jednego procentu z podatku (nr KRS 0000028246).
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA