fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Minister Bogdan Klich ocali stanowisko?

Politycy PO bronili wczoraj szefa resortu obrony. Z kolei jego żona nie wyklucza, że wystąpi przeciwko „Rzeczpospolitej” na drogę sądową
Nie ma tematu dymisji Bogdana Klicha z funkcji szefa MON – stwierdził Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera. W ten sposób chciał uciąć spekulacje o jego szybkiej dymisji. Jednym z powodów odejścia Klicha z rządu Donalda Tuska miałaby być opisana przez „Rzeczpospolitą” sprawa finansowania przez spółki Skarbu Państwa oraz koncerny zbrojeniowe Instytutu Studiów Strategicznych, na czele którego stoi żona ministra.
Jeszcze w poniedziałek, w dniu publikacji „Rz”, Zbigniew Chlebowski, przewodniczący Klubu Parlamentarnego PO, stwierdził, że sprawa powinna być wyjaśniona, a konsekwencje szybko wyciągnięte.
Wczoraj ogłosił jednak, że kontrowersje dotyczące Klicha nie potwierdziły się i sprawę należy uznać za zamkniętą. Co innego kilka godzin później powiedział jednak premier.
Donald Tusk oświadczył, że czeka w tej sprawie na wyjaśnienia i jeśli będą ku temu powody, podejmie twardą decyzję.
Sam Klich w programie „Kropka nad i” przyznał, że gdy premier sobie tego zażyczy, złoży rezygnację z funkcji ministra.
Z kolei jego żona Anna Szymańska-Klich, kierująca ISS, na konferencji prasowej przyznała, że domaga się przeprosin od „Rz” za publikację dotyczącą finansowania ISS. Zagrozila też wstąpieniem na drogę sądową.
– Jak każdy obywatel tego kraju, mam prawo do obrony swojego dobrego imienia. Fakt bycia żoną osoby sprawującej funkcję publiczną nie pozbawia mnie praw obywatelskich.
Jednak w wydanym w poniedziałek oświadczeniu nie podważyła opisanych przez „Rz” faktów. Napisaliśmy, że ISS po objęciu przez Klicha funkcji szefa MON był finansowany przez kontrolowane przez Skarb Państwa firmy: Jastrzębską Spółkę Węglową, Katowicki Holding Węglowy, PKN Orlen. Oprócz tego jedną z konferencji Instytutu, w czasie gdy Klich stał na jego czele, finansowały koncerny z sektora zbrojeniowego.
[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora:
[mailto=p.nisztor@rp.pl]p.nisztor@rp.pl[/mail][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA