fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Firmy mają większe straty

Procent firm w branŻach z zyskiem netto. Spółki są w gorszej kondycji. Spadł procent firm wypracowujących zyski – z 77,8 proc. we wrześniu przed rokiem do 73,5 proc. w zeszłym miesiącu. W przetwórstwie przemysłowym zysk netto miało 71,7 proc. firm, przed rokiem – 78,7 proc.
Rzeczpospolita
Wyniki polskich przedsiębiorstw po trzech kwartałach. Podwyżki płac zwiększyły koszty, a zmniejszyła się dynamika wzrostu przychodów
Choć polskie firmy wciąż osiągają zyski i zwiększają przychody, to jednak w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku wypracowały mniejszy wynik finansowy netto niż w tym samym czasie ubiegłego roku. Zdarzyło się tak po raz pierwszy w tym roku – dotychczas (do półrocza) przedsiębiorstwa miały lepsze wyniki finansowe niż rok wcześniej, choć ich dynamika spadała. Teraz jest to ponad 63,6 mld zł, a w zeszłym roku było o 0,9 mld mniej. Tak wynika z ostatnich danych GUS.
– To niejedyny sygnał problemów, z jakimi borykają się przedsiębiorstwa. W zeszłym roku straty „zjadły” ok. 10 proc. zysków, w tym roku jest to już ok. 15 proc – tłumaczy Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.
Największą poprawę wyniku finansowego netto odnotowano w budownictwie (o 57,6 proc). Pogorszenie wystąpiło w przetwórstwie przemysłowym (o 10,6 proc.), transporcie, gospodarce magazynowej i łączności (o 9,5 proc.) oraz w obsłudze nieruchomości i firm (o 0,7 proc.).
W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku firmy wypracowały ponad 74,7 mld zł zysku netto (71,6 mld zł w zeszłym), ale też mają stratę netto w wysokości 11 mld zł (wobec 7 mld zł w zeszłym roku w tym samym czasie). – Niepokojąca jest także skala zmian procentu firm, które ponoszą straty – przyznaje Krzysztoszek. Jest to ponad 18 proc. więcej w firmach zajmujących się produkcją drewna oraz ok. 14 proc. w branży włókienniczej oraz w produkcji odzieży i wyrobów futrzarskich.
Większość branż ma w tym roku gorszy wynik ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów niż w zeszłym roku. Wyjątkami są górnictwo, produkcja koksu i produktów rafinacji ropy oraz produkcja wyrobów chemicznych, maszyn i urządzeń.
O tym, że kondycja finansowa branż bardzo się różni, świadczy choćby wskaźnik płynności finansowej pierwszego stopnia (procent gotówki, jaką firmy trzymają na kontach). Choć w ciągu roku nie zmienił się i wynosi ok. 33,1 proc., to w niektórych działach gospodarki jest on dwa albo trzy razy wyższy. Tak jest w hotelarstwie (107 proc.), firmach zajmujących się poborem, uzdatnianiem i rozprowadzaniem wody (119,4 proc.) czy w górnictwie (82,5 proc.). Ponad 42 proc. firm może w każdej chwili spłacić jedną piątą wszystkich swoich wierzytelności i kredytów.
Ekonomiści są zgodni, że kolejny kwartał może być jeszcze gorszy. – Zyski nadal rosną, bo zwiększają się przychody, ale te były podbijane przez wysoką wartość złotego – podkreśla Andrzej Rzońca z Forum Obywatelskiego Rozwoju.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA