fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Prawo drogowe

System powie prawdę o aucie i kierowcy

Fotorzepa, MW Michał Walczak
Policja i urzędnicy uzyskają szeroki dostęp do danych o kierowcach i ich pojazdach. Za pośrednictwem sieci dowiedzą się, kto uczył ich jeździć, gdzie zdali egzamin i ile mają punktów karnych
A wszystko to dzięki rozbudowie dwóch rejestrów: Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) i Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Mają być w nich gromadzone bardzo szczegółowe dane o jeżdżących po polskich drogach samochodach i ich posiadaczach.
Projekt ustawy w tej sprawie jest już gotowy. Nowymi bazami danych ma administrować Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (autor regulacji), a dostęp do nich będą mieli nie tylko policjanci, ale także niektóre instytucje publiczne i, w pewnym zakresie, sami obywatele.
[srodtytul]Będą wiedzieli wszystko[/srodtytul]
W rejestrach znajdzie się znacznie więcej danych niż obecnie w Systemie Informatycznym Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Policjanci i urzędnicy uzyskają dostęp nie tylko do danych osobowych kierowcy, ale także, po kliknięciu myszką, będą wiedzieli m.in.: w jakim ośrodku nauki jazdy odbywał szkolenie (wraz z nazwiskiem instruktora), gdzie zdawał egzamin i kto go egzaminował, który lekarz przeprowadzał badania dla kierowców. W bazie znajdą się też informacje o punktach karnych, które ma na koncie.
[wyimek]30 – 35 mln zł - na tyle szacuje się koszty budowy systemu w pierwszym roku obowiązywania ustawy[/wyimek]
Rozbudowana zostanie także baza danych samych pojazdów. Trafią do niej m.in. informacje o numerze silnika, o producencie pojazdu, kategorii homologacyjnej itp. Absolutną nowością jest wprowadzenie tzw. centralnego identyfikatora pojazdu. Będzie to specjalny numer nadawany podczas pierwszej rejestracji samochodu. Będzie on niezmienny aż do wyrejestrowania pojazdu, bez względu na to, czy zmieni się jego właściciel.
[srodtytul]Skorzystają obywatele[/srodtytul]
Jak podkreśla MSWiA, na rejestrach skorzystają także sami obywatele. Za pośrednictwem Internetu będą bowiem mogli np. sprawdzić prawdziwość dowodu rejestracyjnego podczas zakupu używanego samochodu. Również firmy będą mogły zweryfikować uprawnienia zatrudnianego pracownika do kierowania pojazdami.
Jak podkreśla Wioletta Paprocka z MSWiA, docelowo system ma umożliwić działanie centralnych ewidencji w sieci międzynarodowej wymiany danych, co ułatwi i przyspieszy możliwość potwierdzania danych w takich sytuacjach, jak wymiana prawa jazdy za granicą, uzyskanie za granicą wtórnika polskiego prawa jazdy, potrzeba potwierdzenia posiadanych uprawnień i/lub autentyczności danych pojazdu.
Ze zmian zadowolona jest też policja. – Dostęp do takich danych mają funkcjonariusze na całym świecie. Nie chodzi tu przecież o inwigilację obywateli, ale o to, by policjant kontrolujący kierowcę miał stuprocentową pewność, że jego dokumenty są prawdziwe – mówi Marek Kąkolewski z Komendy Głównej Policji. Dodaje, że dane o ośrodkach szkolących kierowców też mogą być pożyteczne. Na podstawie zarejestrowanych kierowców popełniających wykroczenia łatwo będzie zweryfikować, które ośrodki naprawdę szkolą, a w których jest to fikcja.
Projekt ustawy trafił do uzgodnień międzyresortowych.
[ramka][b]Jakie informacje znajdą się w ewidencji[/b]
- o osobach posiadających uprawnienia do kierowania pojazdami,
- o osobach, wobec których sądy orzekły zakaz prowadzenia pojazdów,
- o instruktorach prowadzących naukę jazdy,
- o egzaminatorach osób ubiegających się o takie uprawnienia,
- o ośrodkach szkolenia kierowców,
- o lekarzach uprawnionych do przeprowadzenia badań lekarskich na potrzeby wydania uprawnień do kierowania pojazdami,
- o psychologach uprawnionych do wykonywania badań kierowców,
- o ośrodkach doskonalenia techniki jazdy,
- o instruktorach techniki jazdy,
- o ośrodkach egzaminacyjnych.
Dane te będą przekazywać do CEK m.in. policja, Inspekcja Transportu Drogowego, organy samorządowe, ośrodki szkolenia kierowców[/ramka]
[i]masz pytanie, wyślij e-mail do autora
[link=mailto://t.pietryga@rp.pl]t.pietryga@rp.pl[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA