fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sądownictwo domaga się pełnej niezależności

Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Sędziowie czują się niedoceniani. Twierdzą, że władza ich ignoruje. Mówili o tym na swoim II-gim kongresie, który trwa w stolicy.
[b]– Sytuacja sądownictwa jest coraz gorsza, gorsza nawet niż kilka lat temu – stwierdził otwierający spotkanie prawników Stanisław Dąbrowski,przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa[/b], organizator II-go Kongresu Sędziów Polskich.
Rację przyznali mu niemal wszyscy dyskutanci – sędziowie, naukowcy, prawnicy, a także reprezentanci władz państwowych.
[b]Co najbardziej doskwiera sędziom? Niegodziwie niskie zarobki i nadzór ministra sprawiedliwości (władzy wykonawczej) nad działalnością sądów.[/b]
– To zadanie dla rządu, bo na nim spoczywa odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całego systemu sądownictwa – odpowiedział minister Zbigniew Ćwiąkalski. I zapewnił, że jest otwarty na dyskusje ze środowiskiem oraz że nie ma takiego problemu, którego nie można rozwiązać. Zastrzegł jednak, że nie ulega każdemu poglądowi.
[b]Ćwiąkalski odczytał też list premiera Tuska przygotowany na otwarcie kongresu. Premier przypomniał w nim, że tylko reformy zaakceptowane przez środowisko mają szanse powodzenia.[/b]
Andrzej Duda, minister reprezentujący prezydenta, zapewniał o jego życzliwości dla sędziów. Przypominał, że to właśnie Lech Kaczyński przygotował projekt zmian ustawy sędziowskiej, w którym nie tylko rozwiązuje problem asesury, ale chce też powiązania pensji sędziowskiej z kondycją gospodarki (dziś jest to kwota bazowa).
[b]Dr Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich, ubolewał, że w wymiarze sprawiedliwości nie ma sprawnego systemu oceny sędziów.[/b] To, jego zdaniem, nie pozwala na wyeliminowanie z zawodu najsłabszych i na promowanie najlepszych. Wspominał też o nieefektywności sądów dyscyplinarnych.
[b]Z pomocą sądom chce przyjść Trybunał Konstytucyjny.[/b] Jego prezes Bohdan Zdziennicki przypominał, że sądy to fundament demokratycznego państwa, a sam zawód powinien być koroną zawodów prawniczych. Nie chciał mówić o uposażeniach, ani nadzorze ministra nad sądami, bo te sprawy niebawem będzie rozstrzygał TK. Wspomniał jednak, że zrobi wszystko, by pytania prawne, które sądy kierują do Trybunału (na ten czas muszą zawiesić postępowanie), były rozpoznawane w miarę szybko.
Wszyscy zgodnie życzyli sędziom, by burza mózgów podczas kongresu przyniosła jednoznaczne wnioski. Dziś zostanie podjęta uchwała.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA