fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nauka

Antynoble, czyli coca-cola zamiast prezerwatywy

Krzysztof Urbański
Intelekt śluzowców, sztuczki striptizerek, wyczyny pcheł oraz możliwości kłębka sznurka zainspirowały jury przyznające nagrody
Nagrody zwane antynoblami od 18 lat przyznaje „Annals of Improbable Research” („Roczniki Badań Nieprawdopodobnych”). Uroczystość wręczenia nagród odbywa się tuż przed ogłoszeniem listy laureatów prawdziwego Nobla. Mają „śmieszyć, a potem skłonić do zastanowienia”.
Tegoroczna uroczystość odbyła się w Sanders Theatre Uniwersytetu Harvarda. Nagrody, nazywane Ig Noblami, wręczali prawdziwi nobliści. Sheree Umpierre, Joseph Hill i Deborah Anderson z Uniwersytetu w Bostonie otrzymali antynobla z chemii za pracę, w której dowodzą, że coca-cola (ale i pepsi) zabija plemniki. Podobno kobiety używały napoju do irygacji. Ta sama metoda miała chronić przed zakażeniem wirusem HIV. Dietetyczna cola była najskuteczniejsza.
Zespół musi się podzielić chwałą z Chuang Ye Hong C.C. Shieh, P.Wu and B.N. Chiang z Uniwersytetu Medycznego w Tajpej za dowód, że to nieprawda. Każdy z badaczy zastosował inną metodę. Producenci napoju nie skomentowali wyników badań.
Z medycyny antynobla otrzymał Dan Ariely z Duke University za pracę, w której dowodzi, że drogie placebo jest skuteczniejsze niż tanie.
Od dawna wiadomo – kobieta w okresie płodnym jest najbardziej atrakcyjna. Psychologowie Goeffrey Miller, Joshua Tyber i Brent Jordan zbadali, jak cykl miesięczny wpływa na możliwości wyciągania napiwków od klientów przez tancerki erotyczne, i dostali antynobla z ekonomii. – Słyszałem, że niektóre tancerki planują występy na podstawie naszych badań – powiedział Miller.
Massimiliano Zampini z Uniwersytetu Trento i Charles Spence z Uniwersytetu w Oxfordzie otrzymali nagrodę za odkrycie, że smak starych chipsów spożywanych w asyście dźwięków głośnego chrupania staje się najwspanialszym smakiem świeżutkiego produktu.
[wyimek]Z osiągnięć antynoblistów mogą skorzystać także tancerki w nocnych klubach[/wyimek]
Z dziedziny fizyki Ig Nobla wręczono dwóm naukowcom z USA Dorianowi Raymerowi i Douglasowi Smithowi za matematyczny dowód, że kłębki włosów lub sznurków pozostawione same sobie nieuchronnie się poplączą.
Z biologii nagrodę otrzymali Marie Cristine Cardiergues. Christel Joubert oraz Michel Franc za odkrycie, że pchły na psach skaczą wyżej niż te kocie. Nie mniej spektakularny jest Ig Nobel z kognitywistyki. Toshiyuki Nakagaki, Hiroyasu Yamada, Ryo Kobayashi, Atsushi Tero, Akio Ishiguro i Agota Toth otrzymali go za dowód, że prymitywne śluzowce dysponują inteligencją i potrafią rozwiązać puzzle.
Pokojowa nagroda Ig Nobla dostała się Szwajcarskiej Federalnej Komisji Etyki ds. Biotechnologii Nieczłowieczej i obywatelom Szwajcarii za przyjęcie zasady, że rośliny mają godność.
Z archeologii antynobla dostali Astolfo Gomes de Mello Araujo i Jose Carlos Marcelino, którzy udowodnili, że pancerniki mogą zamieszać w historii, roznosząc zawartość archeologicznego znaleziska.
[i]Lista tegorocznych laureatów antynobli [link=http://www.improbable.com]www.improbable.com[/link][/i]
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA