fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Indeksy na Podkarpaciu

Fotorzepa
Jeśli jeszcze w tym roku chciałbyś zacząć studiować filozofię – nic straconego. Wolne miejsca na tym kierunku są na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczelnia w Krośnie ma jeszcze do obsadzenia m.in. filologie i pedagogikę. Na tym ostatnim kierunku czekają jeszcze indeksy na uczelni w Stalowej Woli
Kierunki humanistyczne na Uniwersytecie Rzeszowskim, na których są jeszcze wolne miejsca, to archeologia, filologie (angielska, germańska, polska, rosyjska), filozofia, historia, kulturoznawstwo, pedagogika, politologia i socjologia.
Jak podaje Ludwik Borowiec, rzecznik rzeszowskiej uczelni, na tych kierunkach na studiach stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia w tym roku przewidziano 1427 miejsc. Na niestacjonarnych (pierwszego i drugiego stopnia) jest ich 1548. Na studiach doktoranckich zaś odpowiednio po 65 miejsc.
– Największym zainteresowaniem kandydatów cieszą się filologia angielska i pedagogika – informuje rzecznik uniwersytetu. Najmniej popularna jest filozofia. Dla porównania – na kierunkach ścisłych studentów brakuje najbardziej na fizyce i fizyce technicznej.
Wolne miejsca czekają w tej szkole w Międzywydziałowym Instytucie Filozofii – dodatkowa rekrutacja trwa na filozofii pierwszego stopnia na studiach stacjonarnych do 19 września, na zaocznych – do 24 września.Do 19 września uniwersytet prowadzi nabór na archeologię i historię pierwszego stopnia, także prowadzonych stacjonarnie.
Na studiach zaocznych kilka dni temu rekrutacja zakończyła się na filologiach: germańskiej, rosyjskiej (był drugi nabór i rekrutacja uzupełniająca) i polskiej. O miejsca na prawie (studia niestacjonarne) można się zaś starać do wyczerpania limitu, ale nie później niż do 16 września. Na przyszłych studentów chcących kształcić się w tym trybie czekają jeszcze miejsca na Wydziale Socjologiczno-Historycznym. Rekrutacja na historię trwa do 19 września, na kulturoznawstwo – także do tego dnia. Na politologię można się było zgłaszać do 12 września, na socjologię – do 3 września.
Jak mówi rzecznik uniwersytetu, wolnych miejsc na tej uczelni jest jeszcze około 15 procent.
Kierunki humanistyczne oferuje także Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie. Uczelnia kształci studentów na trzech takich kierunkach. Są to: filologia ze specjalnościami (angielska, germańska, język i kultura Rosji), filologia polska ze specjalnościami (edytorsko-medialna i nauczycielska) oraz pedagogika ze specjalnościami (edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim, edukacja wczesnoszkolna z wychowaniem przedszkolnym, pedagogika społeczno-opiekuńcza).
– W sumie planowana liczba przyjęć na kierunki humanistyczne wynosi 720 osób – informują przedstawiciele uczelni. – Największym zainteresowaniem cieszy się pedagogika i specjalność filologia angielska.
Dodatkowy nabór na tej uczelni dotyczy: filologii (germańska na studiach dziennych), języka i kultury Rosji (stacjonarne) i filologii angielskiej (zaoczne). Do wzięcia są także indeksy na kierunku filologia polska (w trybie stacjonarnym można powalczyć o miejsce na specjalnościach edytorsko-medialnej i nauczycielskiej).
Z kolei na pedagogice są jeszcze wolne miejsca na specjalnościach: edukacja wczesnoszkolna z językiem angielskim (studia niestacjonarne) i na pedagogice społeczno-opiekuńczej (zaoczne).
Dodatkowy nabór na studia trwa także w filii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Stalowej Woli. Chodzi przede wszystkim o studia drugiego stopnia i podyplomowe.
– Dodatkowy nabór prowadzimy jednak również na niektóre kierunki studiów pierwszego stopnia – mówią przedstawiciele uczelni.
W trybie dziennym uczelnia oferuje wolne miejsca na ekonomii i socjologii. Na kandydatów na studentów zamierzających uczyć się w systemie zaocznym czekają jeszcze miejsca na pedagogice.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA