fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Stan zawieszenia

Sławny film Krzysztofa Krauzego "Dług" opowiada historię dwóch początkujących biznesmenów prześladowanych przez gangstera, który domaga się od nich zwrotu fikcyjnego długu. Doprowadzeni do ostateczności mężczyźni zabijają prześladowcę i jego ochroniarza. Film oparty jest na autentycznej sprawie opisanej wcześniej w reportażu przez współscenarzystę "Długu" Jerzego Morawskiego.
Wobec dwóch zaszczutych i zdesperowanych zabójców sąd wykazał się zupełnie nietypową – zwłaszcza w tamtych czasach – surowością. Zostali skazani na 25 lat więzienia. Dzięki filmowi, który wprowadził ich sprawę na forum publiczne, jeden z nich – Sławomir Sikora – został w 2006 roku ułaskawiony. Drugi – Artur Bryliński, który od dwóch lat przebywa na urlopie, czeka na darowanie reszty kary. Do więzienia, w którym spędził już ponad pół swojego wyroku, miał wrócić 27 sierpnia. Ponieważ prezydent wszczął procedurę ułaskawienia, prokurator generalny mógł pozostawić go na wolności. Poza więzieniem Bryliński znalazł pracę i ułożył sobie życie osobiste.
W Polsce na co dzień obserwujemy zadziwiającą pobłażliwość sądów, które zawodowych gangsterów traktują z dużą dozą wyrozumiałości. W tym wypadku w grę wchodzą realne okoliczności łagodzące, które każą patrzeć na to zabójstwo w odmienny sposób. Trudno uznać je za dosłowny akt samoobrony. Natomiast można zrozumieć, że dla osaczonych sprawców wydawało się ono jedynym ratunkiem przed prześladowcą.
Zabójcy – w przeciwieństwie do ofiar – nie są zawodowymi przestępcami. Bryliński spędził już w więzieniu okres, który w Polsce wielokrotnie uznawany jest przez sądy za wystarczający dla ukarania morderców. Wsadzanie go ponownie za kraty wydaje się nie tyle aktem sprawiedliwości, co nieuzasadnionej represji. Stan zawieszenia, w którym Bryliński znajduje się od dwóch lat, również tworzy dla niego niezwykle trudną sytuację.
Pozostaje mieć nadzieję, że w tym wypadku instancje odwoławcze z prezydentem na czele okażą zrozumienie dla jego sytuacji.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA