fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Poradniki

O większych pożyczkach wśród krewnych trzeba zawiadomić urząd

Fotorzepa, Jak Jakub Dobrzyński
Niejednokrotnie sposobem na wsparcie rodzinnych inwestycji jest pożyczka. Od umów pożyczki trzeba oddać fiskusowi zasadniczo 2 proc. Bez podatku można zaciągać pieniężne pożyczki od najbliższych
Umowy te obciąża co do zasady podatek od czynności cywilnoprawnych, który wynosi 2 proc. wartości pożyczki. Jednakże do limitu wynoszącego 9637 zł zwolnione są wszelkie pożyczki między osobami należącymi do I grupy podatkowej. Zwolnienie to przysługuje bez potrzeby dopełniania jakichkolwiek formalności.
Dopełnienie ich jest konieczne, jeśli pożyczka przekracza tę kwotę i chcemy skorzystać z nowego zwolnienia dla najbliższych. Krąg osób do niego uprawnionych jest taki, jak podany obok krąg osób należących do I grupy podatkowej, z następującymi istotnymi wyjątkami: nie mają do niego prawa teściowie, synowa ani zięć. Zwolnienie dla najbliższych przysługuje bez względu na wysokość pożyczki, ale dotyczy tylko pożyczek pieniężnych. Te, które mają inną formę niż pieniądz (np. materiały budowlane), są zwolnione, tak jak wszystkie pożyczki w I grupie podatkowej, do wartości 9637 zł. Takie jednak pożyczki to w praktyce zupełny margines.
W celu skorzystania z całkowitego zwolnienia dla najbliższych z podatku od pożyczki trzeba spełnić takie same warunki, jak w wypadku całkowitego zwolnienia z podatku od darowizny:
- pożyczane pieniądze muszą być wpłacone na rachunek bankowy pożyczkobiorcy, na rachunek w SKOK lub przesłane przekazem pocztowym,
- pożyczkobiorca musi udokumentować wpłatę,
- pożyczkobiorca musi złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od uzyskania pożyczki deklarację podatkową.Warto pamiętać o każdym z tych warunków, bo niedopełnienie któregoś z nich oznacza, że stajemy się dłużnikami fiskusa. Tak będzie, jeśli np. ojciec wpłaci pożyczkę nie na rachunek córki, ale zięcia albo przekaże ją z rąk do rąk.
Takie same jak w wypadku darowizn pieniężnych są też konsekwencje niedopełnienia warunków zwolnienia, jeśli pożyczka przekracza 9637 zł. Jeżeli np., tłumacząc się, skąd wzięliśmy pieniądze na kupno mieszkania, powołamy się na taką pożyczkę, trzeba będzie zapłacić „karny” podatek wynoszący 20 proc., a więc 10 razy wyższy od zwykłego. „Karny” podatek należy się też we wszystkich sytuacjach, gdy należny PCC nie został zapłacony, a pożyczkobiorca powołuje się na pożyczkę przed przedstawicielami fiskusa.
Należą do niej:
- małżonek,
- dzieci, także adoptowane,
- wnuki, prawnuki (zstępni),
- rodzice (także adopcyjni), dziadkowie, pradziadkowie (wstępni),
- rodzeństwo,
- pasierbowie,
- ojczym i macocha,
- zięć i synowa,
- teściowie.
Najbliżsi objęci całkowitym zwolnieniem z podatku od darowizny i podatku od czynności cywilnoprawnych to:
- małżonek,
- dzieci (także adoptowane),
- wnuki, prawnuki (zstępni),
- rodzice (także adopcyjni), dziadkowie, pradziadkowie (wstępni),
- rodzeństwo,
- pasierbowie,
- ojczym i macocha.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA