fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Studia w cenie samochodu

Najdroższe programy MBA w Polsce kosztują nawet 86 tys. zł – wynika z najnowszego raportu Edu.pracuj.pl. Ale można znaleźć także dużo tańsze, za nieco ponad 3 tys. zł, np. w Poznaniu i Katowicach
Obecnie koszt najdroższych programów MBA sięga nawet 86 tys. zł, ale można znaleźć blisko 30-krotnie tańsze propozycje, które choć kosztują 3 – 4 tys. zł, umożliwiają po ukończeniu programu zdobycie dyplomu Master of Business Administration. Ankieterzy sprawdzili, że średnia cena za tego typu studia wynosi około 28 tys. zł. To koszt, jaki trzeba ponieść za studia akredytowane przez partnera programu (na ogół jest nim uczelnia zagraniczna). Po ich ukończeniu absolwent otrzymuje podwójny dyplom uczelni polskiej i zagranicznej.
Zdobywając dyplom w Warszawie, zapłacimy najwięcej. Średnia cena to 32,5 tys. zł. Najmniej studia kosztują w Wielkopolsce, w Małopolsce i na Śląsku. Tam ceny wahają się w granicach kilku tysięcy. W województwie łódzkim płaci się od 11 do 27 tys. zł za program.
– Najwięcej propozycji studiów MBA oferują uczelnie z województwa mazowieckiego. W tym regionie można wybierać spośród 20 różnych programów MBA – mówi Anita Wojtaś-Jakubowska, menedżer public relations z grupy Pracuj sp. z o.o. Na drugim miejscu pod względem ilości ofert jest województwo wielkopolskie. Tam szkoły oferują dziesięć programów MBA. W pozostałych województwach oferta jest uboższa.
– W wielu rejonach Polski na jedno województwo przypada tylko jeden program MBA, co oznacza, że kandydaci, by się uczyć, muszą wyjechać do innego miasta – dodaje Wojtaś-Jakubowska. Przed rozpoczęciem tego typu studiów warto dokładnie sprawdzić, czy kadra jest wykwalifikowana, jaki jest program, czy student będzie miał kontakt z praktykami z całego świata czy wyłącznie z wykładowcami z Polski. – Należy również sprawdzić, co naprawdę kryje się zarówno za wysoką, jak i nieproporcjonalnie niską ceną. Może się okazać, że wysoki koszt studiów nie jest do końca adekwatny do oferty merytorycznej, natomiast niskie opłaty za zrealizowanie programu MBA mogą oznaczać słabo wykwalifikowaną kadrę lub brak odpowiednich akredytacji dla szkoły – mówi Marcin Pietras z portalu Edu.pracuj.pl. Cena programu MBA zależy nie tylko od jakości oferty, ale i renomy szkoły, która go realizuje. – Dlatego wybór trzeba dokładnie przemyśleć i nastawić się na większą inwestycję, która jednak może nam przynieść wymierne zyski w przyszłości – dodaje Pietras.
Badanie „Ceny studiów MBA” zostało zrealizowane przez konsultantów serwisu Edu.pracuj.pl w maju i czerwcu 2008 r. Analizie poddano 62 programy MBA. Dane zbierano poprzez strony internetowe oraz wywiady telefoniczne.
Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA