fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Banki

Kongres USA chce pomóc zadłużonym

Pomimo groźby prezydenckiego weta, Senat USA przegłosował pakiet ustaw, mających pomóc setkom tysięcy właścicieli domów, którzy nie radzą sobie ze spłatą kredytów hipotecznych
Plan Kongresu ma pozwolić na refinansowanie zagrożonych kredytów (które w części są kredytami o zmiennej stopie procentowej) nowymi 30-letnimi kredytami hipotecznymi o stałym oprocentowaniu. Będą one gwarantowane przez rząd i dlatego tańsze.
Ustawa pozwoli Fannie Mae i Freddie Mac (firmom, które mają największy udział w ubezpieczaniu kredytów hipotecznych) zwiększyć wartość gwarantowanych pożyczek z 417 tys. USD do 625 tys. USD. Kupujący pierwszą nieruchomość dostaną ulgę podatkową do 8000 USD lub 10 proc. wartości mieszkania.
Obecnie w USA z powodu niespłacania kredytów przejmowanych przez banki jest około 8000 domów dziennie.
Indeks Case-Shiller mierzący zmiany cen transakcyjnych domów w Stanach Zjednoczonych spadł w kwietniu o 15,3 proc. rocznie. Największe spadki cen zanotowano w Las Vegas (-26,8 proc.) i Miami (- 26,7 proc.).
Sprzedaż nowych domów w USA spadła w maju o 2,5 procent, czyli do 512 tys. z 525 tys. w kwietniu - podał dziś amerykański Departament Handlu.
Pomysł ustawy wyszedł pierwotnie od banków. W szczególności te, które na rynku subprime poniosły największe straty są bardzo zainteresowane zmianami w prawie.
- To ironia losu, że Kongres reaguje na kryzys, spowodowany głównie nieodpowiedzialnością banków, a właśnie banki będą w znacznej części beneficjentami nowej ustawy – komentuje Dean Baker, zastępca dyrektora Center for Economic and Policy Research.
Credit Suisse, który jako pierwszy wyszedł z propozycją zmian w prawie, odnotował w pierwszym kwartale stratę w wysokości 2,1 miliarda franków szwajcarskich, wobec 2,73 miliarda zysku rok wcześniej. Powodem były odpisy na kwotę 5,3 miliarda dolarów związane ze stratami na tynku kredytów hipotecznych.
Kolejny bank, który lobbował za nową ustawą to Bank of America. W styczniu przejął Countrywide Financial, firmę specjalizującą się w kredytach hipotecznych, która miała 3 mld USD strat w pierwszym kwartale.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA