fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kraj

Kolejki po książkę o Wałęsie

Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek
Kolejki ustawiały się po książkę "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka. Chętnych było o wiele więcej, ale większość czterotysięcznego nakładu rozdano wcześniej osobom prominentnym - politykom, historykom, publicystom
Dopiero dziś - po wielu komentarzach i burzliwej dyskusji w polskich mediach - do księgarń trafiła książka o przeszłości Lecha Wałęsy. Chętnych do jej zakupu było więcej niż egzemplarzy.
- Takiego oblężenia nigdy jeszcze nie przeżywaliśmy - mówili pracownicy IPN-u, kiedy rano zobaczyli tłumy przed budynkiem instytutu.
Na aukcji internetowej książka osiągnęła cenę 315 złotych. W księgarniach trzeba było za nią zapłacić kilkakrotnie mniej, bo tylko 65 złotych.
W księgarniach w innych miastach kraju próżno szukać dziś książki o Wałęsie. Po prostu jeszcze nie dojechała. Będzie można ją kupić dopiero jutro.
Nie warto jednak nastawiać się na "wielkie zakupy". Do poszczególnych księgarń ma trafić od kilku do kilkunastu egzemplarzy.
Siódmego lipca do sprzedaży ma trafić więcej egzemplarzy publikacji historyków IPN.
Autorzy książki mówili dziś rano w Polskim Radiu, że po publikacji będzie im łatwiej bronić tez zawartych w opracowaniu. Zdaniem historyków z IPN , obaj stali się ofiarą polskiej rzeczywistości politycznej i masowej nagonki medialnej.
Sławomir Cenckiewicz nie kryje, że historia Lecha Wałęsy ma dość duży "ciężar gatunkowy". Jednak - jak dodaje Piotr Gontarczyk - obowiązkiem historyków jest docieranie do prawdy, nawet jeśli jest ona trudna do zaakceptowania.
Doktor Cenkiewicz podkreśla, że w zidentyfikowaniu Lecha Wałęsy jako "TW Bolka" pomogły teczki, które nie zostały zniszczone po transformacji ustrojowej. Z dokumentów Służby Bezpieczeństwa wynika, że "TW Bolek" był agnetem aż do roku 1976, kiedy zrezygnowano ze współpracy, ze względu na brak chęci informatora.
Historycy zarzucają Lechowi Wałęsie, że już jako prezydent dokonał w roku 1992 procesu czyszczenia kompromitujących dokumentów na jego temat.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA